Prodej pozemku pod tlakem živnostníků odložen - investoři se div nepoprali

Tesco, Kaufland či Interspar?

RAKOVNÍK. Kolem třiceti rakovnických živnostníků v zasedací síni radnice, část z nich dokonce i na chodbě, přišlo dohlédnout, jak se zastupitelstvo postaví k uvažovaného prodeji pozemků pro výstavbu dalšího nákupního centra. Svými vystoupeními se pokusili zvrátit doporučení rady. Nakonec se jim povedlo prodej alespoň odložit.

Hned po přednesení zprávy, ve které městská rada doporučila prodej 25 tisíc metrů pozemku (naproti Středočeské energetické) firmě Indes v ceně 430 Kč za metr, podal zamítavý protinávrh radní Miloň Cír. Podpořil ho i člen zastupitelstva Jiří Ludačka: "Pozemek se nachází ve druhém pásmu ochrany vodních zdrojů. Proto i já navrhuji neprodat." k tomu vedoucí odboru životního prostředí Alena Škoudlínová uvedla, že i na takto chráněném území lze stavět, ovšem se souhlasem vodohospodářských a ochranářských orgánů. Ve stejném pásmu ochrany se nachází i sběrný dvůr Pod Nemocnicí. k diskusi pak byli připuštěni i místní občané včetně nerakovnických. Nejprve se přihlásil zástupce firmy Eslot Miloš Buřil a přiblížil zastupitelům záměr vybudovat v Rakovníku nákupní centrum pro společnost Tesco. Dva tisíce šest metrů metrů zastavěné plochy, ze 70 % potraviny, dále elektro, drogerie, domácí a školní potřeby, celkem 65 tisíc položek. Navíc vybudování galerie pro prodejce knih, květin, uzenin, cukrárenských výrobků, restaurace. Tyto prostory hodlá Tesco nabídnout i místním podnikatelům, celkem má v areálu vzniknout 70 pracovních míst. Prodejem pozemku město získá 10,6 miliónů. Dalších 8 miliónů bude stát kruhová křižovatka. Bořil též připustil, že v jiných městech se ceny pozemků pohybují kolem 600 až 700 Kč, ale v Rakovníku jde o investorsky komplikovaný prostor, proto je nabídnutá cena nižší. Miloň Cír se Bořila zeptal, zda je firma Eslot nějak propojena s dalšími účastníky nabídkového řízení. Bořil přiznal, že Pro - Sin Roztoky, která se umístila na třetím místě, je s Eslotem kapitálově i personálně propojena.

Jako druhý se o slovo přihlásil Ing. Záruba, zástupce firmy Qinn Invest z Chomutova, která v nabídkovém řízení navrhla 400 Kč za metr a skončila na druhém místě. "Na rozdíl od pana Buřila, který pouze vyhledává pozemky, a o všem ostatním se rozhoduje v Londýně, jsme firma s desetiletou tradicí, která obchodní centra sama staví za vlastní peníze, a to nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Bulharsku a dalších zemích. Své prostory následně nabízíme do nájmu firmám, jako je Kaufland, Interspar a Tesco." Záruba neváhal označit některé údaje uvedené předřečníkem za nepravdy. Tesco prý nedá vydělat rakovnickým firmám, neboť má okruh vlastních nájemců. Odmítl také specifikovat, jak přesně bude objekt vypadat a zda firma postaví kruhový objezd. Takové informace označil za předčasné, a pokud je firma Eslot prezentuje, je to od ní neseriozní. Také Buřilův příslib, že by nákupní centrum mohlo stát příští rok na podzim, označil za nereálný a sám uvedl datum Velikonoce 2006.

Do velmi emotivní diskuse se následně připojili i místní podnikatelé a schůze zastupitelstva se změnila v nepřehlednou vřavu. Za zmínku stojí vystoupení Petra Mojžíše, který radnici obvinil mimo jiné i z toho, že nechala z města odejít vedení firem, jako je středočeská plynárenská a energetická, či Telecom a Rako. Dalším velkým problémem je situace na náměstí, které stále více připomíná jednu velkou vietnamskou tržnici. a co městu nejvíce chybí, je koncepce rozvoje průmyslové zóny. Situace na náměstí byla tématem i dalších obchodníků. Podle Petra Bílka za všechno může stávající systém placeného parkování, který většinu lidí odrazuje od nakupování v centru. Jako odstrašující příklad uvedl zkušenost ze Žatce. Tam po zavedení poplatku za vjezd postupně zkrachovala většina místních živnostníků a prodejny obsadili Vietnamci. Starosta Nejdl argumentoval otázkou, proč samotní živnostníci jezdí nakupovat do Prahy, místo aby podporovali své kolegy. Radní Hana Bendlová se živnostníků přímo zeptala, proč Vietnamcům, kteří všem tolik vadí, objekty a průjezdy domů na náměstí sami pronajímají. Na to odpověděl Petr Bílek, který sám prostory nepronajímá, ale důvody kolegů chápe. Vše je způsobeno placeným vjezdem, který zmenšuje tržby v obchodem, které pak musí majitelé domů kompenzovat pronájmy průjezdů.

Po dvou hodinové bitvě došlo k hlasování, kde žádný z návrhů nezískal potřebnou podporu. Na patové situaci nic nezměnilo ani dohadovací řízení. Nakonec zastupitelé prodej pozemku odložili na příští zasedání. "Obě firmy se na nás po zastupitelstvu znovu obrátily. Šest set korun za metr je super nabídka, každý soukromý vlastník by to prodal. Navíc na jednání chyběli tři zastupitelé. Je otázkou, jak by to dopadlo, kdyby byli přítomni. Je možné, že nebudeme čekat na další řádné zasedání a svoláme k prodeji pozemku zastupitelstvo i dříve. Zároveň se nebráníme ani dalším argumentům místních podnikatelů," tvrdí starosta Zdeněk Nejdl.

Pavel Sklenička

« Zpět