Stanovisko OŘ Policie ČR k článku v týdeníku RAPORT dne 6. 9. 2005

Policisté k Mutějovické tragédii

V týdeníku Raport, který vyšel výše uvedeného dne, byl otištěn článek týkající se tragické smrti nezletilé Soničky z Mutějovic. Článek hrubým způsobem očerňuje jak práci zdravotníků - záchranářů, tak i policistů.

Každý zmařený lidský život je obrovskou tragédií. Když však zemře dítě, jeho smrt nenechá chladné ani ty nejotrlejší policisty a záchránaře. Přestože je jejich údělem dívat se na smrt téměř každodenně, takováto událost hluboce zasahuje jejich nitro a ať chtějí nebo ne, zanechá to stopy i na jejich psychice. Tím spíše se snaží udělat maximum, aby následky tragédie byly co nejmenší. Záchranáři se snaží vrátit život, ne vždy se jim to však podaří, i přesto, že vyčerpali všechny možnosti a ze společných výjezdů na místa těch smutných událostí vím, že "makají" ze všech sil, aby lidský život zachránili. o to více je pak mrzí, když smrt je v tomto nerovném boji vítězem.

O policistech platí totéž. Je-li obětí tragédie dítě, snaží se vždy udělat maximum pro to, aby objasnili její příčiny a tak se děje i v tragédii Soničky. Jsme však toho názoru, že takováto rodinná tragédie na stránky novin nepatří. Když už se tak stalo, nezbývá nám, než reagovat, byť jsme toto rozhodnutí dlouho zvažovali. Celý článek je totiž podepsán velmi alibisticky "Redakce". Nejde tedy ani o přímé vyjádření matky, ani o práci konkrétního redaktora. Celý článek je snůškou pomluv a lží na práci policistů a záchranářů. Fakta o výjezdu RZP hovoří zcela jasně a spisový policejní materiál z ohledání místa činu také. Obě zmiňované složky jsou tvořeny týmy profesionálů, kteří jsou vyškoleni a mají letité praktické zkušenosti. Pokud jde o policejní profesionály, vždy se řídíme postupem na místě činu, kde dojde k úmrtí osoby, že věc je šetřena a místo ohledáno, jako kdyby se jednalo o násilný trestný čin. Proto samozřejmě jsou prováděny veškeré kriminalistické expertizy, tak aby případ mohl být uzavřen se zcela jasným závěrem. Minimální zákonná lhůta je jeden měsíc. Pokud by však ve věci byl jakýkoliv stín pochybnosti, bude policie v šetření pokračovat do té doby, dokud nebude možno učinit z provedeného šetření zcela jasný a nevyvratitelný závěr. Bohužel se stále častěji setkáváme, a to platí i o záchranářích, že laici naší práci rozumí "daleko lépe" a do práce nám zasahují, či radí co máme dělat. Policisté však musí vždy správně rozlišit, co je informace zavádějící a co je informace, se kterou lze v rámci dalšího šetření pracovat. Celý článek nás velmi mrzí, tím spíše, že je v souvislosti s touto vážnou tragédií. Již poněkolikáté jsme byli na stránkách RAPORTU zneváženi a stále více se takovéto články dotýkají naší profesionální cti. Nelze se proto divit, že v týdeník RAPORT pomalu, ale jistě ztrácíme důvěru. a jen na závěr případ nešetří muž, ale žena - policejní komisařka. Takže ten vyšetřovatel, který vědomě lže, neexistuje.

Za OŘ PČR - por. René Černý

Stanovisko Redakce

Nebývá našim zvykem reagovat na stanoviska čtenářů nebo subjektů k článkům, jimiž se cítí dotčeni. Tentokrát se však jedná o takovou směsici polopravd, že ji nemůžeme přejít mlčením.

Předně chceme zdůraznit, že informace o mutějovickém neštěstí jsme z etických důvodů nevyhledávali. Oslovila nás matka zemřelé, která nás sama navštívila v redakci s tím, že není spokojena s postupem policie a popisovala též své výhrady k práci záchranářů. i my jsme se jí snažili vyjít v těžké chvíli vstříc a její stanovisko jsme zveřejnili. Nejedná se tedy o snůšku pomluv a lží, nýbrž jen a jen o výtky k práci obou subjektů, jak ji hodnotila matka zemřelé. Článek zpracovala redaktorka Markéta Polívková, ale vzhledem k tomu, že pochází z obce, kde k neštěstí došlo, nás požádala o možnost uvést pod článek podpis redakce.

Být na místě tiskového mluvčího, spíše než ubrečenými stanovisky nad ztrátou důvěry policistů v týdeník Raport, bych se zamýšlel nad příčinami ztráty důvěry občanů v policisty. Po policejní blamáži s manžely Stodolovými, kde vyšetřovatelé většinu případů vražd odkládali jako sebevraždy či úmrtí bez cizího zavinění, lze ony pochybnosti i v případě malé Soničky snadno pochopit. Ani nedávný zásah proti Czech Techu vztahu policie versus občan příliš neprospěl. Co by však mohlo pomoci, jsou jasné, rychlé a přesné informace ke všem případům, které se v našem regionu stanou. Na nedostatek informací si v našem okrese nestěžujeme jen my, ale i všichni naši kolegové z celostátních médií.

Pavel Sklenička

« Zpět