Oblohu křižoval Létající cirkus
RAKOVNÍK. Po mnoha leteckomodelářských akcích, kde skutečná letadla hrála maximálně vedlejší role, se o víkendu Rakovník konečně dočkal. Velkolepému programu Létajícího cirkusu dominovaly atraktivní funkční repliky bitevníků první poloviny minulého století.
Létající cirkusy byly ve 20. letech 20. století populární atrakcí. v akrobacii i rekonstrukcích soubojů z první světové války se tu setkávali piloti, kteří vyměnili vojenská letiště za tribuny nadšených příznivců aviatiky. Česká letecká společnost Albatros air s.r.o. z Hradce Králové po 70 letech tuto tradici na evropská letiště vrátila.
Na show Leteckého cirkusu Martina Kindernaye, na jejímž pozvání a pořadatelském zajištění se výraznou měrou podílelo Muzeum TGM, se na rakovnické letiště během soboty a neděle přišlo podívat přibližně 2 500 lidí.
V průběhu obou dní se diváci mohli očima doslova pást nejen na ukázce neskutečné akrobacie na ultralightech Z-50, ale hlavně na dodnes nepřekonané kráse jedno, dvou a více plošných bitevníků. a to nejen v klidu na stojánce, ale především ve vzduchu. Blankytnou oblohu křižovala sedmička replik strojů v několika hraných scénách.
Velký ohlas zaznamenalo zejména srážení balónků křídly za letu, riskantní průlet dvouplošníku ohněm (pyrotechniku zajistil rakovnický Milan Sklenář) či sestřelení britského průzkumného letounu Tiger Moth, jež byl jedinou připomínkou druhé světové války. "První světová" však naprosto dominovala. Absolutním vrcholem se pak stala půlhodinová romantická scéna "Poslední rytíř". Během ní se také ve vzduchu ocitly všechny stroje - za německou stranu průzkumný DFW C v Albatros, překrásný a obratný trojplošník "rudý baron" Fokker Dr.I, Fokker E III nebo upoutaná vzducholoď, na straně spojenců pak úchvatný dvojplošník S.E. 5a či Nieuport 11.
Marek Bradáč