Foto

Sesbíraný odpad odvezl traktor po vlakové vlečce.

K táboru bezdomovců se museli probojovat po vlakové vlečce

Černá skládka v těžko přístupném terénu

LUŽNÁ. Vedení obce Lužná bylo upozorněno na černou skládku, která bují v odlehlé lokalitě na obecním pozemku v lesích u Hlavačova. Likvidaci odpadu však zásadně komplikuje neprostupný terén. Obec proto musela hledat pomoc u sousedního průmyslového podniku.

Problém se nachází v lesním porostu v oblasti mezi Hlavačovem a hřištěm TJ Tatran. V místě, kde podle map dříve stávala chata, se dnes nachází zbořeniště obklopené kupami odpadků. Že jde o lokalitu odříznutou od civilizace, potvrdily i místní průzkumy.

„K místu se lze dostat od Hlavačova, od Tatranu, ale nedá se tam zajet autem nebo traktorem. Na upozornění, že se zde nachází skládka, jsme reagovali okamžitě a na místo vyrazili. Jenže od Hlavačova je velký sráz a stromy husté. Zaměstnankyně úřadu to zkoušely pěšky od Tatranu, šly snad dva kilometry, ale výsledek byl stejný,“ popisuje komplikace starostka Lužné Dana Hůlová. Jediným řešením by bylo si cestu lesem prořezat. „To bychom museli vyřezat pár kilometrů lesa, což je samozřejmě nesmysl,“ odmítá takový postup starostka.

Skrytá lokalita přitahuje lidi bez domova, kteří zde pobývají stabilně. Kvůli absolutně neschůdnému terénu je místo v podstatě nekontrolovatelné. „Tím, že je místo doslova schované v lese mezi kopci a kromě pěší chůze vlastně nepřístupné, je jak stvořené pro bezdomovce. Podle věcí je vidět, že tam žijí aktivně. Je to nekonečný příběh. Naším cílem bylo osoby z místa dostat a nepořádek uklidit,“ říká Dana Hůlová.

Jedinou reálnou trasou, kudy by se k hromadám odpadu mohla dostat těžká technika nebo traktory pro odvoz nečistot, je cesta ze Šamotky po vlečce, kterou využívá společnost RAKO Lasselsberger. Obec se proto spojila přímo s majitelem areálu, který má s tamními obyvateli také své zkušenosti a v minulosti už místo v rámci svých možností čistil. Spolupráce se soukromým vlastníkem sousedních pozemků a areálu je pro Lužnou klíčová. Bez jejich svolení se obecní technika na místo nemá jak legálně ani fyzicky dostat.

„Spojili jsme se s majitelem areálu, resp. vlečky, který o problému ví. Prvně jsme trasu prošli pěšky po vlečce až k místu skládky, abychom zjistili, zda se tudy dostane traktor s valníkem. Nevěřila jsem vlastním očím, když jsme došli na místo. Majitel areálu nám vyšel neskutečně vstříc, proto se hned naplánoval den úklidu a odvozu na dobu, kdy nebude vlečka v provozu. Zaměstnanci obce po příjezdu na místo překvapili místní bezdomovce, proto byla na místo přivolána i Policie ČR. Skládku zaměstnanci zlikvidovali a odpad, kromě zbořené chaty, odvezli právě po vlečce. Samozřejmě jsme také kontaktovali majitele chaty, tedy lépe řečeno zbořeniště, se kterým v současné době řešíme úplné vyčištění místa. Bezdomovci byli z místa Policí ČR vykázáni, ale nevěřím, že se na místo nevrátí,“ uzavírá starostka.

Renáta Fryčová

« Zpět