Na brownfieldu nechtějí průmysl ani hluk

Hředelští odmítají datové centrum

HŘEDLE. Budoucnost rozsáhlého areálu (brownfieldu) v obci Hředle na Rakovnicku zůstává i nadále otevřená, jedna věc je však po uplynulém týdnu jasná, masivní průmysl ani technologické areály zde lidé nechtějí. V sokolovně se v pátek 29. května uskutečnilo klíčové veřejné projednání s názvem „Nové vize areálu Hředle“, kde majitel pozemků Ing. Ondřej Komenda představil svůj upravený záměr. Po předchozím neúspěchu s plánem na průmyslové haly tentokrát přišel s kombinací rodinného bydlení a datového centra. Opět však narazil na odpor místních obyvatel.

Zatímco záměr vybudovat v areálu průmyslové haly zastupitelstvo obce zablokovalo již v minulosti, nová vize investora se pokusila najít kompromis. Na setkání představil rozdělení areálu na několik zón, které počítaly s výstavbou nových domků na ploše 56 248 m², veřejnými plochami, zelení, službami, obchodem a také vlastním vodním zdrojem a úpravnou vody. Největší kontroverzi však vzbudila průmyslová část vyhrazená pro datové centrum, které mělo zabírat 31 729 m² z celkové rozlohy.

Jasný vzkaz z ankety

Hned po skončení diskuze dostali přítomní občané možnost vyjádřit se v anketě. Výsledky mluví naprosto jednoznačně. Proti celému projektu se postavila drtivá většina hlasujících. Možnost „Rozhodně ne“ zvolilo 57 občanů, zatímco variantu „Spíše ne“ vybralo 6 lidí. Naopak pro projekt zvedlo ruku pouhých 13 přítomných (2x „Rozhodně ano“, 11x „Spíše ano“). Tři hlasující by podpořili pouze rodinné domy bez datového centra a jeden občan kreativně navrhl vybudovat v místě rybník.

Starosta obce Václav Frelich potvrdil, že pro vedení obce je tento výsledek směrodatný. „Lidé jsou proti a my k tomu budeme určitě přihlížet, je to pro nás závazné stanovisko. Proto jsme tu anketu dělali,“ komentoval odmítavý postoj veřejnosti starosta.

Bez souhlasu obce se investor nepohne

Pro investora Ondřeje Komendu je nechuť místních zásadní překážkou, kterou nelze jednoduše obejít. Obec má totiž v této věci v rukou silnou kartu. „V podstatě to tam bez našeho souhlasu vzniknout nemůže, protože obec má uprostřed toho areálu pozemek. Takže s tím obec musí souhlasit,“ vysvětlil Václav Frelich.

Největším strašákem a hlavním důvodem odporu se stalo právě plánované datové centrum. Lidé se obávají negativních vlivů na kvalitu života v obci. „Lidé tady nechtějí vůbec žádnou halu nebo něco podobného. A obávají se hluku z datového centra,“ popsal starosta náladu mezi občany s tím, že k samotné bytové výstavbě by byli místní mnohem shovívavější: „Výstavba rodinných domů by asi takový problém nebyl. To by občanům asi tak nevadilo.“ Pro realizaci takového projektu by ale bylo nutné kompletně změnit územní plán, kde je v současné době lokalita vedena jako průmyslová zóna.

Infrastruktura

Během diskuze se otevírala také otázka, zda by obec vůbec dokázala masivní vlnu nových rodinných domů kapacitně zvládnout z pohledu infrastruktury. Investor sice v plánech počítal s vybudováním vlastní studny a úpravny vody pro nové obyvatele, případné napojení na obecní sítě by si však vyžádalo nemalé investice.

„Vodu by museli mít svoji vlastní, což je v projektu vyřešeno tak, že by tam vybudovali studnu a úpravnu vody,“ potvrdil starosta. Zároveň dodal, že obec aktuálně řeší výstavbu kanalizace odpadních vod, což by se v případě výstavby muselo zohlednit: „Kdyby s tím obec souhlasila, musela by se hned navýšit kapacita čističky. My ji zatím sice nemáme, ale právě teď připravujeme projekt na kanalizaci a čističku.“

Co bude dál?

Veřejné projednání a následné hlasování dalo majiteli areálu jasnou zpětnou vazbu. Podle slov starosty si je Ondřej Komenda vědom, že s technologickým či průmyslovým centrem ve Hředlích neuspěje.

„Pan Komenda asi bude do budoucna spíš uvažovat pouze o výstavbě rodinných domů,“ uzavřel starosta Václav Frelich. Zda v budoucnu vznikne na hředelském brownfieldu nová čtvrť rodinných domků, tak bude záviset na dalších jednáních a případné úpravě územního plánu.

Renáta Fryčová

« Zpět