Foto

Jednou ze soutěžních disciplín byl i přesný řez.

Do křivoklátských lesů se sjeli mladí dřevorubci z osmi evropských zemí

Jubilejní dvacátý Dřevorubec junior

KŘIVOKLÁT – PÍSKY. Už podvacáté se ve dnech 23. a 24. dubna uskutečnila v areálu Střední lesnické školy a Středního odborného učiliště Křivoklát – Písky mezinárodní soutěž mladých dřevorubců v práci s motorovou pilou nazvaná Dřevorubec junior. Konala se pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové.

Do křivoklátských lesů se sjelo 36 závodníků z osmi zemí, reprezentujících 17 lesnických škol. Kromě domácího družstva si poměřili síly i reprezentanti lesnických škol ze Slovenska, Srbska, Itálie, Rakouska, Bulharska, Slovinska a poprvé i Maďarska. „Soutěž probíhala přesně v souladu s mezinárodními pravidly, podle kterých se soutěžilo v pěti disciplínách: výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez, odvětvování a kácení. Souběžně byly pořádány doprovodné disciplíny jako hod sekyrou, řezání pilou břichatkou a střelba na laserové střelnici, kterých se mohl zúčastnit každý, tedy i veřejnost,“ uvedla ředitelka křivoklátské školy Alexandra Lochová. Na rozdíl od loňského roku, kdy se museli závodníci potýkat s nepřízní počasí, letos svítilo během obou dní sluníčko. A tak není divu, že na Písky dorazil značný počet diváků. Nejen z řad odborné veřejnosti, ale i občané z přilehlých obcí a žáci nedalekých škol. Celkovým vítězem v kategorii jednotlivců se stal Roman Štiptka ze Strednej odbornej školy lesníckej Tvrdošín (Slovensko). Na druhém místě skončil Jan Šejnoha a na třetím Michal Troják, oba ze Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. Tato škola zvítězila i v kategorii družstev, před SOŠL Tvrdošín a Šumarskou školou Kraljevo ze Srbska.

Oceněni byli i nejlepší z každé soutěžní i doprovodné disciplíny, a tak se nakonec na stupních vítězů vystřídali zástupci téměř všech zúčastněných škol a národů.

„Během dvoudenního klání soutěžící předvedli vysokou úroveň odborné připravenosti v technických disciplínách, kácení i odvětvování. Každý výkon byl důkazem soustředění, přesnosti, respektu k bezpečnosti práce i poctivého vztahu k řemeslu. Celá akce proběhla v přátelském a sportovním duchu a naplnila tak svůj hlavní cíl, a sice umožnit mladým dřevorubcům navázat přátelství s jejich evropskými kolegy a motivovat je k další práci a k dalšímu sebezdokonalování,“ dodala ředitelka Alexandra Lochová. Zároveň poděkovala všem organizátorům, pedagogům, rozhodčím i partnerům za výborně připravenou akci.

Tomáš Bednařík

« Zpět