„Týmy odvedly skvělou práci,“ říká Lenka Bělohradská
Pamětníci se s žáky podělili o své příběhy
Každá doba má své veselé a stinné stránky – svoje dobro a zlo. Záleží z jaké vzdálenosti, s jakými osobními zkušenostmi a ze kterého břehu na ní nahlížíme.
Projekt Příběhy našich sousedů organizovaný neziskovou organizací Post Bellum se na Rakovnicku a Kladensku uskutečnil již poněkolikáté. Tentokrát se do něj zapojili žáci 8. a 9. tříd ze všech tří základních škol z Rakovníka a základní školy v Novém Strašecí a školy z Kladenska.
„Týmy měly za úkol vybrat si pamětníka ze svého okolí, připravit si pro něj otázky a natočit s ním rozhovor na diktafon. Následně mají s nahrávkou pracovat, napsat scénář a vytvořit rozhlasovou nahrávku nebo videoreportáž. Většinou se jedná o životopisný příběh a k němu shromažďují i fotografie,“ vysvětluje koordinátorka projektu Lenka Bělohradská z Post Bellum.
Po sedmiměsíční práci žáků pod vedením pedagogů byl projekt zakončen 3. dubna slavnostní prezentací v kulturním domě v Novém Strašecí. Příběhy svých pamětníků na nich představilo 11 týmů. Kromě těch z Rakovníka a Nového Strašecí také ze Slaného, Brandýska, Středokluk a Hřebče.
„Zástupci týmů předvedli tříminutovou prezentaci. Kromě samotného příběhu měli také popsat, jak prezentaci připravovali. Musím uznat, že všechny týmy odvedly výbornou práci. Vyzdvihnout musím i samotné pamětníky, kteří byli k dětem vstřícní a ochotní podělit se s nimi o svůj životní příběh,“ chválí Lenka Bělohradská.
Poděkování starosty
Slavnostní prezentace se vedle žákovských týmů zúčastnili učitelé a ředitelé škol a také zástupci měst. „Za město Nové Strašecí bych rád poděkoval všem žákům, pedagogům i pamětníkům za jejich čas, nasazení a lidskost. Příběhy pamětníků nesmějí upadnout v zapomnění, protože z nich můžeme čerpat pro naši současnost i budoucnost,“ řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip.
Město Nové Strašecí se do projektu aktivně zapojilo – uzavřelo s organizací Post Bellum smlouvu o spolupráci a projekt finančně podpořilo částkou 27 990 Kč.
Pamětníci vyprávějí
A jaké pamětníky oslovily žákovské týmy z Rakovnicka a Novostrašecka?
Autorský tým 1. ZŠ Rakovník představil příběh Marie Jirákové. Šestaosmdesátiletá učitelka pochází z učitelské rodiny a sama také celý život učila. O maminku přišla velmi brzy, když v důsledku šokujících událostí z 21. srpna 1968 ochrnula a za pár dní bohužel zemřela.
Příběh Jenny Polákové (94) z Rakovníka zaujal tým z 3. ZŠ Rakovník. Dětství strávila spolu s rodinou v Německu, protože tatínek pracoval na lodích. V roce 1939 se dramaticky vraceli do Čech, aby potvrdili české občanství. Jenny Poláková je pamětnicí náletů na Hamburk, po kterých se s rodinou definitivně vrátili zpět domů.
Šestičlenný tým 2. ZŠ Rakovník oslovil jednaosmdesátiletou Alenu Koňákovou z Lužné. Pochází z Vysočiny, toužila být učitelkou, což se jí také splnilo. V roce 1989 navštívila Severní Koreu.
Příběh Miloslava Kinkala (73) – rodáka z Pecínova představil tým ZŠ Nové Strašecí. Miloslav Kinkal je pamětník bourání pecínovských domů kvůli těžbě lupku. Jeho rodina už přes 200 let pracuje v pohostinství.
Všech jedenáct příběhů si můžete poslechnout na www.pribehynasichsousedu.cz. Pokud znáte i vy ve svém okolí pamětníka, jehož příběh by neměl být zapomenut, napište na: lenka.belohradska@postbellum.cz
Sláva Vaic