Dobrovolníci zachraňují lesní zvěř při sekání trávy
Díky dronu zachránili stovku srnčat
RAKOVNICKO. Pomalu se blíží období prvních sečí travin, a proto lidé ze spolku Zachraň srnče před sekačkou hledají další dobrovolníky, kteří by jim v sezóně pomáhali zachraňovat mláďata ukrytá v porostech a dali jim tak šanci na život. Dobrovolníkem se můžete stát i vy, a to buď hledáním mláďat na polích, nebo řízením dronu, který umožňuje jejich efektivnější vyhledávání.
Spolek Zachraň srnče před sekačkou vznikl v roce 2021, ale dobrovolníci zachraňovali mláďata divokých zvířat před sečí už mnohem dříve. „Spolek jsme založili, protože jsme chtěli uspořádat veřejnou sbírku na nákup dronu s termovizí. Dříve jsme totiž procházeli pole večer před sečí se psy, což je obvyklý způsob. Pole se zapachuje pachy lidí a psů a má se za to, že srna si srnče odvede. Ale bylo vidět, že to není moc efektivní a že tato metoda už příliš nefunguje. Já si myslím, že je to tím, že srny jsou už zvyklé na pachy psů i lidí. Takže jsme se inspirovali skupinou z Jižních Čech, kde si drony pořídili. Založili tedy spolek a přes platformu Donio začali vybírat na dron. Což se nám podařilo,“ řekla členka spolku Olga Štefanová.
Dobrovolníci ze spolku Zachraň srnče před sekačkou během sezóny každé ráno za svítání vyrážejí na pole, aby zachránili co nejvíce mláďat, před tím než do lokality vyjede obrovská sekačka. A právě dron jim pomáhá k větší úspěšnosti. „Předloni se nám podařilo zachránit život zhruba dvaceti srnčatům a loni s dronem jich bylo už více než 100 kusů. Je vidět, že dron je opravdu efektivní,“ řekla.
Sezóna sečení začíná v polovině května a trvá do konce června. Pak se někdy seče ještě na konci prázdnin. „Pokud je dobrý rok, seče se ještě v tomto období. Ale to už jsou mláďata velká, dokážou před sekačkou utéct. Ty chodíme takzvaně vyhánět. Nejkritičtější doba je při první seči,“ vysvětlila.
A co taková práce dobrovolníka obnáší? „S dronem se musí pracovat brzy ráno kvůli termovizi, protože když už je horký den, tak i třeba spadlý list vydává teplo. Takže jste už v 5 hodin ráno na poli. Pole se proletí, dron vyhledá tepelná místa, na obrazovce si piloti ověří, že je to srnče, a my ho jdeme sebrat. Jdeme za dronem, takže jdeme najisto,“ říká.
Díky tomu, že jdou dobrovolníci najisto a nemusí chodit v rojnici, tak ani nesešlapou pole, za což jsou zemědělci rádi. „Mláďata, která už běhají, vyženeme. Na ta, která ještě běhat neumí, máme ochranné rukavice a kusy trávy. Když je srnče opravdu malinké, dáme ho do krabice, odneseme na nejbližší okraj pole, nejlépe lesa, a když zemědělec pole poseká, tak je vypustíme,“ vysvětluje.
Na letošní sezónu hledají další dobrovolníky, a to jak lidi, co by zvířata z polí vyháněli, tak i piloty dronů. Pokud se chcete na záchraně podílet i vy, kontaktujte spolek na e-mailu info@zachransrnce.cz nebo telefonicky na čísle 736 230 418.
Renáta Fryčová