Foto

Kromě Michala využijí polohovací stůl i další žáci školy.

Firma Dřevo obchod Lubná věnovala škole polohovací stůl

Michal už zase může řezat pilou

RAKOVNÍK. Většina řemesel je koncipována pro práci vstoje. Řemeslník je pohyblivější a dílo mu jde lépe od ruky. Co ale když je jste odkázáni na vozík a hýbat můžete jen rukama? To je pak jakákoliv pomůcka usnadňující práci vítána.

Střední, Základní a Mateřskou školu v Rakovníku (ul. Fr. Diepolta) navštěvují děti s nejrůznějšími hendikepy. Přesto se jim zde snaží vytvořit prostředí, aby se cítily jako na běžných školách. Patří sem i výuka pracovního vyučování, které vyučuje zkušený učitel Josef Pavlík.

Mrzelo ho, že žák 7. třídy Michal Ryba se nemůže k pracovnímu stolu postavit s vozíkem tak, aby mohl bez problémů pracovat. „Asi před rokem jsem potkal Marcela Perglera z firmy Dřevo obchod Lubná. Protože se známe, poprosil jsem ho, zda by pro nás vyrobil nízký pracovní stůl, pod který by mohl zajet vozíčkář. Pan Pergler přitakal, že podobný nálad má už v hlavě,“ líčí dlouholetý mistr odborného výcviku na učilišti v TOSu Josef Pavlík.

Marcela Perglera totiž už předtím oslovil jeden z jeho švédských zákazníků právě s požadavkem na pracovní stůl s výsuvnými nohami. „Stůl a jeho prototyp jsem vystavil v Kolíně nad Rýnem. Panu Pavlíkovi jsem přitom slíbil, že hned po té výstavě ho přivezu do školy. Jenže se tam objevil zákazník, který byl ze stolu tak nadšený, že ho okamžitě koupil. Pro školu jsem pak musel vyrobit další a jsem rád, že ho dnes mohu osobně předat Michalovi, který na něm bude pracovat,“ smál se uplynulé úterý v učebně pracovní výchovy lubenský podnikatel.

Největší radost měl pochopitelně samotný Michal Ryba, se kterým do učebny vstoupila paní asistentka. Na dotaz, kterou činnost má při práci se dřevem nejraději, Michal odpověděl: „Baví mě řezat pilou.“ Což ochotně všem přítomným, včetně ředitele školy Ludvíka Vožeha, předvedl.

Díky dvěma stabilním výsuvným nohám je ke stolu snadný přístup a prostřednictvím elektrické ovládací jednotky lze jeho pracovní desku nastavit až do výšky 170 centimetrů.

„Marcelovi Perglerovi patří poděkování za velkorysý dar. Výhodou stolu je, že u něj mohou pracovat i ostatní žáci naší školy od nejmenších po největší. Stůl si nastaví do polohy, která jim nejlépe vyhovuje,“ doplnil učitel Josef Pavlík.

Sláva Vaic

« Zpět