Bývalý starosta smazal z počítače všechny e-maily
Vítězné sdružení má oba hlavní posty
MŠEC. Na rušné schůzi plné emocí jsou ve Mšeci zvyklí, ovšem to, že jednání zastupitelstva přihlíží plný sál, až tak běžné není. Ustavující zasedání nového obecního zastupitelstva přilákalo v pondělí 24. října kolem sedmdesátky lidí. Starostou obce se stal 41letý Tomáš Rosenbaum, absolutní vítěz voleb. Z jeho vítězné kandidátky nezávislého sdružení Za Mšec je i nový místostarosta 30letý Jan Milota. Všichni čtyři zvolení zastupitelé ze sdružení Za Mšec v počtu preferenčních hlasů s přehledem porazili ostatní zvolené kandidáty ze zbylých tří kandidujících stran či sdružení. Koalici utvořili se dvěma zastupitelkami z kandidátek ODS a „Kdy jindy, než teď.“ Do zastupitelstva byli zvoleni také tři zástupci Starostů a nezávislých, jejichž lídrem byl dosavadní starosta 66letý Jiří Loskot, ti jsou nyní v opozici.
Neuspokojivá spolupráce
Tomáš Rosenbaum byl v předchozím volebním období v obci místostarostou. „S panem Loskotem jsem čtyři roky spolupracoval. A spolupráce bohužel nebyla taková, jakou bych si představoval. Proto jsem nechtěl v tomto tandemu pokračovat, byť v opačném gardu, kdy bych já byl starostou a pan Loskot místostarostou. Po volbách jsme se proto rozhodli, že upřednostníme jednání s jinými sdružením a do koalice půjdeme s nimi. To se také povedlo,“ říká Tomáš Rosenbaum.
Jiří Loskot se snažil o povolební jednání se všemi zvolenými subjekty. „Zájem o setkání projevili pouze zástupci ODS. Toho si vážíme. Vítězové voleb plánovanou schůzku zrušili a po opakované žádosti o setkání nám pouze sdělili e-mailem, že schůzku ruší a že musejí konstatovat, že z jejich strany nemají co řešit,“ říká Jiří Loskot.
Snadná volba
Volba starosty a místostarosty proto nebyla nikterak dramatická. Do funkcí byli navrženi pouze Tomáš Rosenbaum na post starosty a Jan Milota na post místostarosty. STAN žádného ze svých kandidátů nenavrhli. Důvody vysvětlil Marek Tichý: „Bezmála třetina občanů, kteří přišli k volbám, si za své zástupce zvolilo nás. Domníváme se, že tito občané by neměli být opomíjeni a měli by mít své zastoupení i ve vedení obce. Bohužel jsme možná jediní v novém zastupitelstvu, kdo sdílí tento názor. Podávat návrh na post místostarosty by tedy bylo zbytečné. Rozhodnutí většiny respektujeme, proto nebudeme hlasovat proti navrženému kandidátovi (považujeme ho za kvalitního), ale pouze se zdržíme hlasování.“ Stejně postupovali i při volbě předsedů výborů.
Uzavřít kanalizaci
Nejčastější kritika, která zaznívá na adresu předchozího starosty Jiřího Loskota, je, že se mu nepodařilo uzavřít projekt kanalizace. Ta je sice již zkolaudována a funkční, ale není stále dořešena poslední faktura a vypořádání dotace. „Akce není doposud finančně uzavřena z důvodu velmi špatné komunikace dodavatele stavby. Zejména z tohoto důvodu dosud nebyla potvrzena závěrečná faktura technickým dozorem stavby. Bez podpisu stavebního dozoru ji nemůžeme proplatit. Problematika ohledně kanalizace je velmi složitá, neřeším ji já, ale právní kancelář,“ vysvětluje Jiří Loskot.
Pro nové vedení bude zdárné ukončení projektu kanalizace prvním nejtěžším úkolem. Bývalý starosta jim situaci příliš neusnadnil. „Po převzetí kanceláře jsme zjistili, že je v podstatě prázdný počítač. Pan Loskot smazal veškerou e-mailovou korespondenci, kterou za obec v posledních šesti letech vedl. Takové gesto nás opravdu zamrzelo. Naštěstí ale máme šikovného místostarostu a už ve chvíli, kdy jsme se dohodli na koalici, jsme začali připravovat plán, jak budeme postupovat dále, abychom na něco nezapomněli nebo něco neopomněli. Také kolegyně na úřadě nám budou nápomocny, takže věřím, že se brzy ve všem úspěšně zorientujeme,“ říká Tomáš Rosenbaum.
Oprávněná kritika?
Někteří občané jsou nespokojeni s tím, jak se obec rozvíjí. To, že se za poslední čtyři roky ve Mšeci mnohé nezměnilo, vnímá Jiří Loskot jako neoprávněnou kritiku. „Byla například dokončena realizace projektu kanalizace a po zkušebním provozu slouží potřebám našich občanů. Rovněž byla dokončena rekonstrukce hřbitovní zdi a rekonstrukce komunikací po výstavbě kanalizace. Výstavba chodníků při silnici I/16 probíhá. Nebyla dokončena ve volebním období, jelikož jsem nepodlehl tlaku některých zastupitelů stavět chodníky pouze z obecních prostředků, ale podařilo se sehnat dotaci ze SFDI ve výši 85 % nákladů. Stejně je na tom projekt opravy místních komunikací, na kterých se nekopala kanalizace. Na ně je přislíbena 85procentní dotace od Ministerstva pro místní rozvoj. Již je podepsaná smlouva s dodavatelem stavby. Díky dotacím nebudeme muset z rozpočtu vynakládat kolem patnácti milionů korun,“ přibližuje Jiří Loskot.
Nezávislý audit
Nové vedení obce se nechce strachovat, že na něj během následujících čtyř let vypadne nějaký obávaný „kostlivec ve skříni“, proto se koaliční partneři shodli na tom, že zadají audit hospodaření. „Najmeme si nezávislou auditorskou firmu. Chceme přezkoumat hospodaření, tedy účetní transakce a faktury, abychom prověřili, zda byly obecní prostředky vynakládány účelně. Byl bych rád, abychom spolu v zastupitelstvu více spolupracovali, komunikovali a rozhodovali o dalším rozvoji obce. Nahádali už jsme se tu dost a na pár let dopředu. Teď je na čase začít Mšec zase vylepšovat,“ uzavírá nový starosta.
Markéta Hartlová