Foto

I když roste zájem o palivové dřevo, vlastníkům lesů se ho vyplatí prodat na vlákninu. Její cena se totiž dostala na historické maximum.

Na historické maximum se dostala i cena vlákniny

Zájem o palivové dřevo roste

RAKOVNICKO. S nastupující energetickou krizí a rostoucími cenami za energie přechází mnoho domácností na vytápění dřevem. Jenže i cena tohoto produktu stoupá, a pokud si chcete koupit již nařezané palivové dřevo, pěkně si připlatíte.

Byly doby, kdy vlastnící lesa měli nadbytek dřeva, především toho kůrovcového, a takřka nikdo ho nechtěl. Dělali různé slevové akce, aby jim surovina, mnohdy napadená škůdcem, nezůstávala v lese. Dnes je situace zcela jiná. Zájem o palivové dřevo roste a současně roste i výkupní cena dřevní hmoty, která se dostala na své historické maximum.

Palivo se vlastníkům nevyplácí

„Co se týká jehličnatého paliva, protože listnaté nemáme, tak jsme dnes na dvojnásobné ceně oproti době před dvěma lety. Vše je to limitováno výkupní cenou vlákniny, která šla na své historické maximum,“ vysvětlil ředitel Městských lesů Rakovník Jiří Lengyel a dodal: „Takže jsme zdražovali. Museli jsme totiž reagovat na to, že cenu paliva pro vlastníky lesa dnes určuje cena vlákniny. To znamená, že pro výrobu i pro koncové zákazníky to musíme prodávat za stejnou cenu, abychom netratili. Pak je otázka, co je pro lidi levnější. Jestli dřevo, či elektrika. A o tvrdém dřevu ani nemluvím, to je jen pro ty, kteří na to mají peníze. Je spousta lidí, kteří teď nemají na energie a brzy to může být tak, že nebudou mít ani na dřevo,“ vysvětlil.

Prostorový metr palivového dřeva koupíte od městských lesů za 980 korun, cena štípaného měkkého dřeva se pak pohybuje v rozmezí 1000 až 1700 korun, u samovýroby jehličnanů pak zaplatíte 115 korun za prostorový metr.

I přesto zájem o palivové dřevo roste a vlastníkům lesa chybí zásoby. A tak se na objednávky čeká i několik týdnů. Další možností, jak si zajistit dřevo na zimu, je samovýroba. Za dřevo zaplatíte v řádu o několik stovek méně, ale zase musíte být alespoň trochu manuálně zruční. „Objevují se noví a noví lidé, kteří chtějí palivo. Stejně tak je tomu u samovýroby, jenže tam je problém, že spousta lidí nemá představu, co to obnáší. Nejsou na to zařízení, nepočítají s tím, že stromy nejsou přímo u cesty, někdo neumí ani s motorovou pilou,“ upozornil Jiří Lengyel.

Řešením jsou samovýroby

Podobně jsou na tom také v Pavlíkově, kde kvůli vysokým cenám přestali s prodejem nařezaného palivového dřeva úplně. „V dnešní době už nemáme na prodej vůbec nic. Vším, co se teď těží, se zvedly ceny výkupu a náš hospodář se stará tak, jak se má starat, a vše jde do výkupu. Měkké dřevo se prodává za 1200 korun a tvrdé dřevo přes 2000 korun, a to by naši lidé nezaplatili,“ řekl pavlíkovský starosta Miroslav Macák. Ale i na něj se stále obracejí místní se zájmem o dřevo. Proto městys nadále nabízí formu samovýroby, která se týká především polomů, za cenu kolem 400 korun za prostorový metr.

O něco lépe jsou na tom v Jesenici, kde si stále ještě mohou občané zakoupit vytěžené dřevo. „Je možné si odvézt palivové dřevo z odvozního místa nebo se domluvit s naším lesníkem na samovýrobě,“ popsal jesenický starosta Jan Polák. Za měkké dřevo tu zaplatíte 700 korun za prostorový metr, u tvrdého pak 950 korun. U samovýroby vás prostorový metr vyjde na 192 korun.

Renáta Fryčová

« Zpět