Ptáme se lídrů sedmi rakovnických kandidátek
Má si vzít město další úvěr?
RAKOVNÍK. Již jen necelé dva týdny nás dělí od termínu komunálních voleb. Uskuteční se 23. a 24. září a už teď můžeme sledovat v ulicích měst a obcí nejrůznější formy kampaně. Na stránkách Raportu budeme postupně prezentovat názory lídrů stran a hnutí, které kandidují v Rakovníku. Dnes přinášíme druhou část odpovědí na redakční otázky k aktuálním tématům.
Město má v současné době dva úvěry na bazén a „knihovnu“. Byli byste pro další úvěr kvůli rekonstrukci haly, popřípadě jiné akci?
JUDr. Pavel Jenšovský, lídr společné kandidátky ANO 2011 a ČSSD s podporou nezávislých: Oba úvěry si město bralo ve zcela jiné situaci. Například na bazén byl úvěr zpočátku úročený 0,3 %, dnes se úrok pohybuje kolem 7,5 % a nikdo neví, kam ještě v té dnešní ekonomicky bláznivé době může vyšplhat, pokud bude vedení města laxní a nedokáže úrok zafixovat na delší dobu. Podobně u knihovny. Takže ne, pro úvěr na rekonstrukci haly teď rozhodně nejsem. V téhle době by to byla stejná pitomost, jako kdyby si běžná rodina brala na začátku masivní krize úvěr na opravu zděděné, rozpadlé chaty.
Mgr. Miroslav Koloc, lídr Město pro vás a starostové: I podle hodnocení nezávislých ekonomů je město v poměrně dobré finanční kondici, i když vždy může být i lépe. Z toho vychází naše představa rozpočtu města, a proto v současném období energetické krize se k dalšímu úvěru nepřikláníme a až podle vývoje chceme být připraveni na další investice ve městě. Minimálně v nejbližším roce by však mělo být prioritou udržet běžný chod města a provoz jeho příspěvkových organizací v co možná největším rozsahu.
Dušan Korenko, lídr kandidátky KSČM: K majetku města přistupujeme jako k vlastnímu, chceme být správnými hospodáři, úvěr si umíme představit pouze pro investiční akce. Pozor, investice znamená, že vložené peníze budou městu vydělávat nové peníze. Nejsme pro projídání peněz. U významných investičních akcí chceme, aby se rozhodovalo v obecním referendu. Chceme zapojit občany Rakovníka do rozhodování o budoucnosti města. Každý rok budeme předkládat občanům informace, jak jsme hospodařili s jejich majetkem. Vždy se chci podívat s klidným svědomím rakovnickým občanům do očí.
Mgr. Jan Mudra, lídr kandidátky Změna pro Rakovník: Úkolem zastupitelů je spravovat město s péčí řádných hospodářů. Je třeba vyjít z reálného obrazu hospodaření města. V první řadě musíme mít peníze na zajištění jeho chodu, provoz škol a městských organizací, energií, údržby a oprav infrastruktury, likvidaci odpadu a další. U takto velkých investic je třeba využít dotačních titulů, jejichž efektivní čerpání je také naší prioritou.
Ing. Jaroslav Satranský, lídr kandidátky SMĚR Rakovník – Nestraníci: Rádi bychom využili mnoho dalších úvěrů na všechny velké potřebné stavby, jako jsou nová hala, rekonstrukce inženýrských sítí nebo prodloužení obchvatu města v průmyslové části. Myslíme však, že i přes dobrou kondici městských financí je dnes tak nejistá doba, že nic takového nepřipadá do úvahy. Nezbývá tedy, než počkat na vhodnější dobu a mít tyto velké stavby dobře připravené.
PaedDr. Luděk Štíbr, lídr kandidátky ODS: Město nikdy nebude mít dostatek financí na velké investiční akce. Jedinou možností je získání dotace, nebo čerpání úvěru. Rekonstrukce sportovní haly je nyní ve fázi zpracování projektové dokumentace a je předpoklad, že by se mohlo začít s výstavbou v horizontu 3 – 5 let, kdy již bude úvěr na bazén splacen. V první řadě ale bude snaha získat na rekonstrukci finanční dotaci. O úvěru musí rozhodnout zastupitelstvo a my bychom ho v případě dobré finanční kondice města podpořili.
Ing. Jan Švácha, druhý v pořadí na kandidátce Společně pro Rakovník: Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože případné řešení má mnoho proměnných. Ve hře jsou například dotační peníze. Pokud získá město dotaci na víceúčelové vzdělávací centrum (pravděpodobnost je velmi vysoká), dokážu si představit, že bude realizovatelný i úvěr na halu. Může se ovšem stát, že fixní náklady města díky zvyšujícím se cenám energií enormně vzrostou a pak by bylo zapotřebí každou případnou investici důkladně zvážit s ohledem na ekonomické zdraví města.
Pavel Sklenička, pokračování příště