Pokud nahlásíte plánované pálení, hasiči nebudou muset zbytečně vyjíždět k hlídanému ohni.
Nahlaste hasičům, pokud se chystáte cokoliv pálit!
Zbytečné výjezdy za ohněm
RAKOVNICKO. Je období sucha a stačí málo, aby vznikl požár. Proto se během suchých horkých dnů vydává zákaz pálení, rozdělávání ohňů a podobně. Ale i když tento zákaz neplatí, měli byste být při zakládání ohně opatrní. A pokud se jen nechystáte opéct buřty u táboráku, měli byste pálení nahlásit hasičům. Právě proto, aby nedocházelo ke zbytečným výjezdům.
K podobné situaci došlo nešťastnou náhodou na konci července v Lišanech. Jeden z místních občanů se i přes vydaný zákaz rozhodl, tak jako každoročně, vypálit na své zahradě strniště po posekaném obilí.
Jelikož je ale sucho, plameny byly v jednu chvíli opravdu veliké a byly vidět daleko po obci a dokonce ze silnice vedoucí z Lišan směrem na karlovarku. Přesto, že je muž zkušený zemědělec a zahradu takto vypaluje každoročně, někdo se plamenů lekl a raději zavolal hasiče.
„Událost nám byla ohlášena 28. července ve 21:43 hodin s tím, že se jedná o pálení slámy po sklizni obilí na soukromém pozemku. Na místo vyjela profesionální jednotka z Rakovníka spolu s dobrovolnou jednotkou obce Lužná,“ sdělila Raportu tisková mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová.
Jenže když přijely dvě cisterny z Rakovníka a posléze jedna z Lužné na místo, bylo po ohni. „Když hasiči dojížděli k události, viděli na oploceném pozemku požár posekaného pole o rozloze 10 × 20 metrů, ale než se dostali přímo na místo, majitel pozemku oheň uhasil,“ uvedla mluvčí.
Událost se navíc stala v době, kdy byl vyhlášen zákaz pálení z důvodu déle trvajícího sucha. Ale i když tento zákaz neplatí, měli by občané plánované pálení či větší táboráky, jako se zakládají třeba o čarodějnicích, nahlásit hasičům tak, aby nedocházelo ke zbytečným výjezdům a hasiči mohli pomáhat tam, kde je to doopravdy potřeba.
„Pokud zákaz pálení neplatí, je v každém případě zapotřebí nahlásit spalování látek přírodního charakteru na příslušné operační středisko, a to nejlépe formou vyplnění formuláře na webových stránkách www.paleni.izscr.cz nebo přes webové stránky HZS Středočeského kraje, kde je banner, který odkazuje na tuto stránku. Vyplněním formuláře se propíše na operační středisko toto pálení a zamezí se tak zbytečnému výjezdu jednotek požární ochrany. Samozřejmě je velmi důležité, aby měl oznamovatel pálení u sebe neustále uvedený mobilní telefon. Pokud operační středisko přijme oznámení o požáru v místech, kde probíhá pálení, kontaktuje ohlašovatele pálení, aby si ověřilo, že nejde o požár, ale právě o toto hlídané pálení,“ vysvětlila Tereza Sýkora Fliegerová.
Renáta Fryčová