Rakovnické muzeum představuje zlatý poklad
RAKOVNÍK. Od úterý budou mít turisté o důvod víc neminout během svých prázdninových cest město Rakovník. V mansardě Muzea T. G. M. Rakovník bude vystaven unikátní zlatý poklad nalezený nedaleko Rakovníka bratry Jakubem a Lukášem Slámovými z Lužné. Bohatě zdobená opasková přezka a prsten z období 5. století budou vystaveny do června příštího roku.
Součást lupu
Celé dva roky trvalo, než nález z roku 2020 prozkoumaly špičkové vědecké instituce doma i v zahraničí. Experti se shodli: u Rakovníka, doslova pár centimetrů pod zemí, byly nalezeny zlaté klenoty, kterými se honosil některý z králů či velmožů z období stěhování národů. Vzhledem k rozlomení opaskové přezky se předpokládá, že šperky byly součástí lupu.
Pokud chcete poklad z temného úsvitu dějin vidět mezi prvními, přijďte do rakovnického muzea už na 17. hodinu, kdy bude výstava Záhada zlatých šperků s podtitulem Unikátní nálezy královských klenotů z období stěhování národů ze středních Čech slavnostně zahájena.
Zlatá komora
„Podle projektu architektky Emílie Jarošové vznikla v mansardě muzea tzv. Zlatá komora. Prezentace pokladu je v ní rozdělena na vědeckou a příběhovou část. Prostřednictvím textů, videoprezentací a 3D modelů se dozvíte, jak k nálezu došlo a jakým způsobem byl zkoumán. Pro představu, jak pravděpodobně lupiči poklad v královském hrobě našli, zde najdete fiktivní kostrový pohřeb,“ zve k expozici archeoložka a zástupkyně ředitelky muzea Kateřina Blažková.
Středobodem výstavy jsou šperky samotné. Za přísných bezpečnostních opatření jsou vystaveny na samotném konci „zlaté komnaty“ v trezorové vitríně z neprůstřelného skla. Vedle nich najdete i další unikátní nález bratrů Slámových. Pozlacený stříbrný závěs koňské ohlávky z konce 6. století. Ozdoba byla nalezena o rok později, jen nedaleko zlatého pokladu.
Publikace o pokladu
„Součástí úterní vernisáže bude vystoupení historické skupiny. Ukážou nám, jaké zbraně, oblečení a šperky se nosily v období stěhování národů. Pro návštěvníky jsou připraveny také upomínkové předměty s motivy zlatého pokladu,“ upozorňuje Katka Blažková.
Pokud se nedostanete na zahájení výstavy, nezoufejte. Je koncipována jako individuální a můžete ji vidět kdykoliv během návštěvních hodin muzea. V současné době k významnému nálezu muzeum zpracovává populárně naučnou publikaci zahrnující obdobné nálezy z celého světa. Křest výpravné knihy Záhada zlatých šperků se očekává ke sklonku letošního roku.
Sláva Vaic