Lidé z Ukrajiny našli dočasné zázemí v Senomatech

Uprchlíkům poskytli obecní prostory

SENOMATY. I když už pomalu uprchlická vlna z Ukrajiny slábne, stále je u nás spousta lidí, kteří ze dne na den přišli kvůli válce o střechu nad hlavou. Útočiště proto hledají nejen ve velkých českých městech, ale i v menších obcích. Několika lidem pomohli také v Senomatech.

„V první fázi jsme na celorepublikovou humanitární pomoc poslali 20 tisíc korun z obecního rozpočtu. A teď, na posledním zasedáním zastupitelstva, jsme ještě vyčlenili dalších 30 tisíc korun. Z toho 15 tisíc jsme poslali opět na charitu ČR a 15 tisíc jsme směřovali do Rakovníka, kde jsme podpořili adaptační centrum v Akademii techniky. Kromě toho zastupitelstvo vyčlenilo dalších 30 tisíc korun na přímé náklady pro uprchlíky tady v obci,“ řekl starosta městyse Tomáš Valer.

Zároveň obec zřídila transparentní účet, kam mohou místní přispět. A do 31. března zaslali místní občané a podnikatelé přes 70 tisíc korun.

Střecha nad hlavou

V rámci spolupráce s krajem obec také zajistila několika lidem ubytování. „Vyčlenili jsme obecní prostory a v současné době u nás bydlí dvě rodiny z Oděsy. Jedna v prostorech společenského centra v Hostokryjích a druhá v Senomatské roubence,“ prozradil starosta a dodal: „A potom tady bydlí ještě jedno mladé děvče. To nám vyšel vstříc nájemce restaurace, který má pronajatý byt v patře a využívá ho více méně k ubytování svých zaměstnanců, takže tam uvolnil jeden pokojík, kde to děvče bydlí. A protože je to cukrářka, hned se chopila příležitosti a už pro ně pracuje.“

Další možnost k bydlení připravují v bývalé hostokryjské škole, kde byl prázdný byt a obec se ho chystala zrekonstruovat. „Ale vzhledem k situaci, která nastala, jsme ho vymalovali, pomohli nám s tím místní hasiči a manželé Havlovi z Hostokryj, kteří se nám sami nabídli. Společně jsme prostory vymalovali, vybavujeme je, a když to dobře dopadne, na počátku týdne by byly k nastěhování. Máme představu, že se tam přesune rodina, která nyní bydlí ve společenském centru a tím pádem budeme moci ještě kraji nabídnout možnost sem umístit ještě jednu rodinu,“ vysvětlil starosta.

Z darů nakoupili vybavení

Na dovybavení prostor použili peníze z transparentního účtu. „V roubence i v klubu je hezky vybavená kuchyňka, jsou tam toalety, teplá voda do dřezu. Ale velký problém je pračka. Další problém je sprchování, protože ani jeden prostor nebyl vybaven sprchou. Dokoupili jsme pračky, mikrovlnky a co se týče sprchování, vyřešili jsme to tak, že tu máme sprchu v rámci šaten pro zaměstnance, v kulturním domě. Takže jsme ubytovaným půjčili klíče a chodí se sprchovat tam. A v Hostokryjích jsme dali dohromady i koupelnu,“ doplnil starosta.

Starají se o sebe sami

Uprchlíci neplatí obci nájem ani energie, ale potraviny a další základní věci si už zajišťují sami. „U těchto rodin je veliká výhoda, že přijeli kompletní. Jsou tu otcové i matky, každá rodina má dvě děti. Takže jsou to lidé, kteří si stačili vyzvednout na Ukrajině nějaké finanční prostředky, které si přivezli, takže něco mají. My jsme je do začátku vybavili potravinovým základem. Ale oni už navštívili úřad práce, vyřídili si pomoc, takže v tomhle jsou soběstační,“ vysvětlil Tomáš Valer. A peníze za energie, které nyní obec hradí ze svého rozpočtu, by měl v nejbližší době kompenzovat stát.

Dočasné řešení

Prostory, kde ukrajinské rodiny bydlí, jsou běžně využívané ke společenským akcím, ale zbyla i další místa pro jejich pořádání. „Společenské centrum v Hostokryjích i roubenku běžně užíváme. Konají se tam svatby, rodinné oslavy. Zrovna těsně před tím, než jsme do hostokryjského klubu ubytovali jednu ukrajinskou rodinu, tak tam byla oslava. Ale vzali jsme to tak, že situace je prostě naléhavá a krizová a že taky chceme nějak pomoci,“ řekl starosta a dodal: „Především ale všichni doufáme, že se situace na Ukrajině brzy nějak vyřeší a to ubytování bude řádově na několik měsíců.“

Renáta Fryčová

« Zpět