Uprchlíci z Ukrajiny hledají zázemí i na Rakovnicku
Obce pomáhají, jak jen mohou
RAKOVNICKO. Zatímco první uprchlíci z Ukrajiny mířili především do velkých měst, nyní, když jsou tyto kapacity takřka vyčerpané, se vydávají hledat útočiště i do menších obcí. Míří tam většinou za svými příbuznými, někdy jim ale střechu nad hlavou poskytnou i úplně cizí lidé, do pomoci se zapojily také obce.
Nejvíce uprchlíků z Ukrajiny našlo zázemí přímo v Rakovníku. Ale také například v Račicích, Senci, Lužné, Krušovicích. Pokoje nabídly také hotely Lions v Nesuchyni a v Hřebečníkách. Je jen málo obcí, které na svém území neevidují nikoho, kdo utekl před válkou z Ukrajiny.
Nabídli ubytovnu
Za příbuznými přijeli uprchlíci také do Kolešovic. Jenže ti je neměli kde ubytovat, a tak pomohla obec. „V současné době máme na turistické ubytovně celkem sedm lidí, tři ženy a čtyři děti,“ prozradil starosta obce Martin Dvořák. Nejstarší z žen, které pocházejí z města poblíž Charkova, je totiž sestra kolešovické občanky. Ta sem z Ukrajiny přišla již před mnoha lety a založila v Kolešovicích rodinu. Právě ona domluvila ubytování s obcí.
Bydlí ve dvou pokojích na ubytovně, na obědy mohou chodit do firmy Rakochmel. A obec nyní plánuje dovybavení ubytovny tak, aby tam mohly ženy s dětmi alespoň nějakou dobu důstojně žít. „Pořizujeme pračku, přemýšlíme, že bychom z jednoho skladu udělali malou kuchyňku, aby si mohly i něco uvařit,“ prozradil starosta.
Využijí i další prostory
Brzy se na čas zaplní i další pětilůžkový pokoj. „Jedna z těch žen mě poprosila, zda by sem na týden nemohli přijet jejich příbuzní, než získají ubytování v Karlových Varech. Tak jsme samozřejmě souhlasili,“ vypráví starosta. Poslední dvoulůžkový pokoj si chtějí nechat volný pro případ, že by byl někdo nemocný nebo musel do karantény.
Obec doposud prostory využívala k ubytování dělníků, kteří tu prováděli stavební práce. S žádnou velkou akcí ale v nejbližší době nepočítají, takže uprchlíci tu budou moci zůstat. „Bojí se, že je vyženeme. Tak jsem je ujistil, že tu mohou zůstat tak dlouho, jak budou potřebovat. Říkají, že si najdou byt, ale všichni víme, že to v dnešní době není tak jednoduché,“ dodal Martin Dvořák.
A nezapomněli ani na děti, které už docházejí do místní školy. „Vzal jsem je za paní ředitelkou, kde se domluvili na docházce třech dívek a jednoho chlapce. Škola jim zorganizovala zase sbírku na školní potřeby, takže by měli mít vše, co potřebují.“
Obědy platí dětem i dospělým
Několik uprchlíků bydlí také v Lubné, a to u zdejších rodin. Obec totiž nedisponuje žádnými volnými prostory, pomoc přesto nabídli. „Nabídli jsme se, že jim jako obec zaplatíme obědy, na které chodí do kulturního zařízení. A některé děti jsme umístili do mateřské školy, kde jim také obědy hradí obec,“ vysvětlil starosta Pavel Soukup.
I v Mutějovicích bydlí několik žen s dětmi u místních občanů. „Obec žádné volné ubytovací kapacity nemá. Obecní byty i DPS (Dům s pečovatelskou službou, pozn. red.) máme plně obsazené. Jediné, co jsme byli schopni nabídnout, jako takovou tu poslední možnost, by byla tělocvična v sokolovně nebo tělocvičnu v družině. Ale je to opravdu nouzovka, která nemá úroveň, co by maminky s dětmi potřebovaly,“ vysvětlil starosta obce Martin Pinka.
Školy přijímají ukrajinské děti
Pátrali i po volných soukromých bytech či domech. Pokud se ale nějaký našel, majitelé s ním měli jiné plány, než ho poskytnout k pronájmu. „Rodinám jsme řekli, že kdyby cokoli potřebovaly, tak se na nás mohou obrátit. Jedné rodině jsme umístili děti do školy, na což jsme museli z kapacitních důvodů schválit hygienickou výjimku,“ vysvětlil.
Začlenění do obce
Ve Zbečně zase vyhlásili sbírku, zřídili transparentní účet, který využívají na nákup potřebných věcí pro uprchlíky ubytované u místních rodin. Počítají také s jejich začleněním mezi zbečenské občany. „Plánujeme setkávání ukrajinských rodin ve škole. A také začlenění dětí do našich školských zařízení,“ řekl zbečenský starosta Jiří Těhan.
Renáta Fryčová