Zrekonstruovaná mateřinka s novou přístavbou
Děti se přestěhovaly do nového
JESENICE. K historické budově staré vily přistavili nové prostory a rozšířili tím kapacitu jesenické mateřské školy. Staré prostory kompletně zrekonstruovali, změnili způsob vytápění, instalovali vzduchotechniku a nové prostory vybavili nábytkem. V plánu je ještě střecha, fasáda, popř. fotovoltaické střešní panely.
Od poloviny února navštěvují jesenické děti zrekonstruovanou mateřinku. Práce tam probíhaly téměř rok a půl a děti mezi tím našly zázemí v základní škole. Mateřské škole se přístavbou zvýšila kapacita o dalších osmadvacet míst.
Kompletní rekonstrukce
Dvě třídy se vrátily do staré vily, nejmladší děti využívají prostory nové přístavby. Ta poskytla i místo pro společnou šatnu s hlavním vchodem do budovy a bezbariérové WC. „V původní budově mateřské školy proběhla celková rekonstrukce. Proběhly stavební úpravy ve třídách, kde se zbouraly příčky a došlo k propojení třídy s hernou. Byla vyměněna okna, před kterými jsou z východní a jižní strany žaluzie. Nové jsou i umývárny, WC a přípravna jídla. V celé budově jsou nové rozvody elektřiny, osvětlení, podhledy, podlahy a dveře,“ uvedl ředitel.
Zároveň se změnil systém vytápění, kdy plynový kotel nahradilo ve zrekonstruovaném sklepu tepelné čerpadlo. „V přízemí je podlahové vytápění a v patře jsou nová tělesa ústředního topení,“ doplnil ředitel. Navíc do budovy byla nainstalována vzduchotechnika, která reaguje na množství CO2 a podle toho vzduch vyměňuje.
Designová přístavba
Nová přístavba je citelně navržena s ohledem k budově z roku 1909. Dominuje velkými skleněnými okny, která se dají zastínit posuvnými designovými panely nebo venkovními žaluziemi. Přístavba poskytla i i další nové prostory, jako zastřešenou venkovní plochu, venkovní WC nebo sklad na hračky. Celá nová přístavba je bezbariérová a stará budova byla vybavena plošinou pro vozíčkáře.
„Pořízeno bylo nové vybavení třídy v přístavbě, společné šatně, výdejně jídla, jídelně a nové jsou vestavěné skříně v hernách,“ uvedl ředitel. Na řadu přijde ještě obměna nábytku ve staré vile.
Celá rekonstrukce je výsledkem společné práce architektky Veroniky Kronich, ředitele školy Petra Koníře, zástupkyně ředitele Jitky Chvojkové, místostarosty Romana Valuše a starosty Jana Poláka. „Tímto bych chtěl poděkovat zaměstnancům školy, zaměstnancům technických služeb a dalším dobrovolníkům za pomoc při stěhování a také panu Valušovi, který se významně podílel na technickém dozoru stavby,“ řekl Petr Koníř.
Environmentální zahrada
Jesenická mateřinka má jednu z největších školních zahrad na okrese, a i tu se podařilo v rámci rekonstrukce upravit. Na zahradě plné environmentálních prvků, jako je ptačí pozorovatelna, motýlí kopec, krmítka pro ptáky, přibyla retenční nádrž na zachycení dešťové vody a nová kanalizační přípojka. V okolí školy se vybudovaly chodníky a parkoviště včetně osvětlení. Vyměněna byla i vstupní brána.
Další plány
Celková rekonstrukce mateřinky včetně nové přístavby vyšla zhruba na 33 milionů korun. Dalších 2,3 milionu korun bylo použito na nákup vybavení. Město na financování použilo dvě dotace. Z ministerstva financí ve výši 20 milionů korun, z kraje pak dalších 370 tisíc korun.
„Nyní se zatepluje půda ve vile. Tu bychom v budoucnu chtěli využívat jako sklad. V plánu je také zateplit fasádu a uvažujeme i o instalaci fotovoltaiky na střechu přístavby,“ prozradil ředitel.
Renáta Fryčová