
Nejmladší kategorie novostrašeckého smíšeného oddílu basketbalistů má tréninky dvakrát týdně. Vlevo trenérka Heda Grillová.
Zájem o basketbal v Novém Strašecí roste
Předpokladem je chuť a radost z pohybu
NOVÉ STRAŠECÍ. Máte pravdu, v Česku patří k nejpopulárnějším sportům fotbal a hokej. V celosvětovém měřítku je to ale jinak. Například za basketbalem s dvěma miliardami příznivců hokej hodně pokulhává. Co přitahuje ke sportu mezi dvěma koši dnešní mládež? Ptáme se Hedy Grillové, která se svým manželem Pavlem vede přípravku novostrašeckého oddílu Keltů.
Jak jste se k basketbalovému sportu dostali a co vás přivedlo k trénovaní nejmladších hráčů?
Basketbal jsem začala hrát v Rakovníku pod vedením Lucie Lédlové (roz. Ronzová) a Hanky Fridrichové již od 9 let, kdy byl založen dívčí tým pod TJTZ Rakovník. Hrály jsme soutěž „krajský přebor“ v rámci Středočeského kraje. Trenérky nás dovedly až do ženské kategorie, kdy se pak postupně cesty začaly rozcházet z různých důvodů – studium na vysoké školy anebo zakládání rodin.
Na trénování nejmladší kategorie přípravky v Novém Strašecí mě oslovili manželé Nikodýmovi s Jardou Bílkem, kteří v Novém Strašecí od roku 2014 vedou basketbalový klub Keltů. To mě natolik motivovalo, abych si udělala potřebné licence pro trénování basketbalu a pustila se naplno do trénování nejmenších dětí.
Jak na tom byl váš manžel?
Pavla k basketbalu přivedla náhoda. V 5. třídě se ho dobrý kamarád Petr Dolejšek zeptal, jestli nechce chodit v pátek večer na basket, což prý se mu líbilo více, než trávit večery doma. A tím se dostal k basketbalu, u kterého s několika přestávkami vydržel až do současnosti. Během té doby hrál tři roky soutěžně s týmem Sokol Rakovník soutěž „krajský přebor“ Středočeského kraje pod vedením trenéra Zdendy Steidla. V současnosti je členem basketbalového klubu TJTZ Rakovník, který vede Martin Borský. K trénování nejmladší kategorie v Novém Strašecí jsem ho nakonec zviklala já.
Kdy je dobré s basketbalem začít a jaké musí mít případný zájemce dispozice?
Nástupem do školy (od 6 let věku dítěte) je ideální začít děti seznamovat se sportem se zaměřením na basketbal. Výška je při basketbale samozřejmě důležitá, ale není zásadní a ani malá výška není překážkou pro výběr basketbalu. Nejdůležitějšími předpoklady jsou samozřejmě chuť a radost z pohybu.
Jak často a kde trénujete? Jedná se o sport sezónní nebo se dětem věnujete v průběhu celého roku?
Nejmladší kategorie malých basketbalistů (jsme smíšený tým holek i kluků) má tréninky dvakrát týdně vždy v pondělí a ve středu v tělocvičně ZŠ Nové Strašecí, kde jsou ideální podmínky, zejména pro nastavení výšky košů (pro tuto věkovou kategorii se koše snižují). Basketbal má tu výhodu, že jej lze hrát v zimě i v létě, a proto lze s nadsázkou říci, že není sezónně omezen. Jedná se o halový sport, který v letních měsících lze snadno přesunout na venkovní hřiště a užít si sport na čerstvém vzduchu. Zájem o basketbal v Novém Strašecí roste. Důkazem jsou plné tréninky nadšených dětí, které mají chuť se naučit driblovat, střílet na koš a především poznat týmový kolektivní sport založený na „fair-play“, což utváří pevný základ, který je pro další rozvoj dětí nesmírně důležitý.
Říká se, že nejlevnějším sportem je běh. Stačí vám správné boty a oblečení. Jak finančně náročný je basketbal?
Myslím si, že basketbal nepatří k finančně náročným sportům. Stačí správná obuv, tričko, kraťasy a basketbalový míč. Pokud si tedy odmyslíme tělocvičnu, koše a další pomůcky. Venkovní hřiště jsou však k dispozici zcela zdarma.
Ne každý má ambice pokračovat v basketbalu profesionálně. Dá se dnes na Rakovnicku provozovat košíková na rekreační úrovni?
Samozřejmě se nás láska k tomuto sportu stále drží. I když již ambice hrát vrcholově basketbal ustoupily povinnostem každodenního života, tak se neustále pravidelně scházíme každou středu v Rakovníku v téměř nezměněné podobě. Spolu s basketbalem nám totiž zůstalo přátelství od našich raných let.
Sláva Vaic