Užitečné informace o práci a vzdělávání na jednom místě
Po čtyřiadvacáté a stále úspěšnější
RAKOVNÍK. Nevíte kam poslat dítě na střední školu nebo sami hledáte zaměstnání? S těmito otázkami pomáhalo v úterý 20. listopadu celý den pět desítek stánků, které do posledního místečka zaplnily rakovnické Kulturní centrum. Přízemí a první patro patřilo vzdělávacím institucím, kdežto nejvyšší etáž byla věnována úřadu práce a zaměstnavatelům s pracovními nabídkami.
Pestrost středních škol
Veletrh je pořádaný rakovnickým úřadem práce v čele s Jitkou Ledvinovou, jeho cílem je představit žákům především posledních ročníků ZŠ další studijní možnosti. Jednotlivé atraktivní obory barvitě vykreslily i některé školy ze středních Čech. Každou hodinu zpestřila veletrh svým vystoupením Pražská taneční konzervatoř. V mezipatře zaujala Střední zdravotnická škola z Kladna komentovanou ukázkou první pomoci. „Je zde kladen velký důraz na agresi, abychom upoutali pozornost příchozích. U našeho stánku si mohou zájemci vyzkoušet resuscitaci dospělého či miminka, mohou si prohlédnout modely jednotlivých orgánů či si nechat změřit tlak,“ láká jedna ze záchranářek.
Masarykova obchodní akademie a Gymnázium Zikmunda Wintra oslovují potencionální středoškoláky svojí historií. „Už jen jejich jména mluví za své. Žáci chodí k tomu stánku se zájmem nastoupit a jen se ptají na podrobnosti,“ poukazuje Jitka Ledvinová na prestiž těchto rakovnických středních škol. Gymnázium v přízemní části vždy v blocích představilo několik písní. Na sále kulturního centra největší prostory obsadila ISŠ Rakovník, která měla zastoupení ze všech nabízených oborů. „Nejvíce lidi láká občerstvení a ptají se na obor kuchař/číšník. Studenti si připravili nealkoholické nápoje, flambované palačinky s ovocem, několik druhů dezertů či saláty a paštiku. Máme zde i ukázku slavnostní tabule, jejíž sestavení je součástí závěrečných zkoušek,“ prozrazuje Ilona Novotná, učitelka ISŠ Rakovník.
Zapojení firem
Ve druhém patře se nacházely stánky pracovníků jak ze státní, tak i z podnikatelské sféry, jako je například Valeo. Každý zástupce vyjmenoval pozice, které jsou v aktuální nabídce, povyprávěl o benefitech a výhodách. „Pracovat u vězeňské služby má svoji výhodu. Po patnácti letech je nárok na výsluhu, ale hlavně v této práci je možnost profesního růstu,“ sděluje Milan Polák a sám sebe dává za příklad. Personální agentura ARWA sice nemá pobočku v Rakovníku, ale působí celoplošně po celé republice. ARWA nabízí práci operátorů výroby až po vyšší management. Jedná se o široké spektrum, kde záleží především na praxi a požadavcích uchazeče.
Zastoupení Eberspächeru na veletrhu nemohlo chybět. Firma poptává především svářeče, technology nebo manažery operativní logistiky. Tento podnik spolupracuje se Střední průmyslovou školou Emila Kolbena či Středním odborným učilištěm ve Strašecí, ze kterého v loňském roce přijali tři absolventy – svářeče. Propojenost škol a zaměstnavatelů si nemůže vynachválit ani učitelka právě Střední průmyslové školy Jindřiška Kopřivová. „Spolupráce funguje na základě stipendií. Studenti docházejí do podniků v rámci praxe či brigádně ve svém volném čase. Pokud nesplní podmínku setrvání určitého času v zaměstnání po škole, musí vrátit finanční příspěvek,“ popisuje učitelka kritéria.
Pohled organizátorů
Sám úřad práce měl na veletrhu dva stánky, ten v přízemí měl na starosti vzdělávací instituce. „Třetím rokem zveme na veletrh i zaměstnavatele, kteří mají možnost se zkontaktovat přímo se vzdělávacími institucemi a vytvořit tak ideální spolupráci. Kolegyně ve třetím patře mají na starosti zaměstnavatele a zároveň i uchazeče o zaměstnání, které sem byli přizváni poptat se po volných pracovních místech,“ říká na závěr Jitka Ledvinová. V neposlední řadě své zastoupení na veletrhu měla i organizace MAS Rakovnicko, která především zaměstnavatelům představovala svoji práci a jednodušší cestu k dotacím.
Alžběta Brabcová