Vězňové si svobody dlouho neužili
RAKOVNÍK. Jedním z případů, které řešil okresní soud v posledním prázdninovém týdnu, byl útěk tří vězňů z nestřeženého pracoviště společnosti CS Anexia s.r.o. v Kuštově ulici v Rakovníku. Všichni tři obžalovaní, kteří si odpykávali nepodmíněné tresty odnětí svobody ve vinařické věznici, zde byli zařazeni na pomocné práce. Státní zástupce obžaloval trojlístek vězňů z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a přečinu krádeže.
Hlavní líčení mělo nečekaný začátek, když obžalovaný Karel A. požádal o změnu svého advokáta, neboť k Petru Hoškovi, který mu byl přidělen, prý ztratil důvěru. Samosoudci Marcelu Lehečkovi tak nezbylo nic jiného, než aby Karla A. ze společného řízení vyloučil a bude souzen samostatně v jiném termínu.
K útěku trojice vězňů došlo 8. ledna kolem 21. hodiny večer. Oba zbývající obžalovaní se k činu plně doznali. „Mistr na pracovišti nás nespravedlivě obvinil, že jsme odcizili nějaké deodoranty. A řekl, že jsme zde dnes pracovali naposledy. Snažili jsme se mu vysvětlit, že jsme nic neodcizili, ale nebylo to nic platné. Proto jsme se s Karlem A. rozhodli z pracoviště utéct. Dnes už vím, že to byla pěkná blbost,“ uvedl Denis N. Ke dvojici se přidal i Jindřich U., protože ho vedení věznice odmítlo pustit na pohřeb dědečka. I on konstatoval, že se jednalo o zkratové jednání, kterého lituje.
Uprchlíci vnikli do šatny, kde odcizili z věšáků tři bundy. Podle poškozených zahraničních dělníků (dva Ukrajinci a Rumun), kterým bundy patřily, byla v kapse jedné univerzální nabíječka na telefon, v další čepice a ve třetí mobilní telefon a 300 ukrajinských hřiven. Obžalovaní shodně uvedli, že všechny věci s výjimkou mobilu v kapsách skutečně byly. Připustili, že jim ale mohl mobil někde vypadnout. Přelezli plot vedle vrátnice, odešli na vlakové nádraží a odjeli směrem na Chomutov.
Pobytu na svobodě si ale trojlístek dlouho neužil. Denis N. a Karel A. byli zadrženi policií v Ústí nad Labem už za dva dny, Jindřich U. v bytě své přítelkyně po čtyřech dnech. Odcizené věci u nich byly zajištěny.
I když se jedná o speciální recidivisty se 14 resp. 24 záznamy v trestním rejstříku, vzal soud v potaz jejich plné doznání a zohlednil i to, že svého činu litovali. Oba dva odsoudil za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a přečin krádeže k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání 10 měsíců. Pro výkon tohoto trestu byli zařazeni do věznice s ostrahou.
Odsouzení i státní zástupce se vzdali svého práva na odvolání, a tak rozsudek nabyl ihned právní moci.
Tomáš Bednařík