Japonský violoncellista Nathan Matsubara Son zahrál při zahájení výstavy v Nové síni Rabasovy galerie.
Krásná hudba, šikovní mladí lidé, příjemné prostředí – to je přece on...
PATNÁCTÝ HEROLDŮV RAKOVNÍK
RAKOVNÍK. V porovnání s jinými je území naší země vyloženě malé. Přesto odtud pochází řada významných osobností známých v Evropě a často po celém světě. Jednou z nich je rakovnický rodák Jiří Herold (1875-1934). Absolvoval zde základní školu a tři roky gymnázia, pak přešel na Pražskou konzervatoř. Studoval housle u profesora Ferdinanda Lachnera, zvládl hudební teorii a skladbu se učil u Antonína Dvořáka. Působil ve Vídeňské a Lvovské opeře a po návratu do Čech v České filharmonii. Stal se členem Českého kvarteta, které položilo základy proslulé české komorní školy.
Není divu, že si ho město Rakovník velmi považuje. Jeho jméno nese i zdejší nejvýraznější kulturní slavnost-Mezinárodní festival komorní hudby a výtvarného umění Heroldův Rakovník.
V neděli 9. září byl zahájen už patnáctý ročník. Vpodvečer proběhla v Nové síni Rabasovy galerie vernisáž pravidelné členské výstavy Středočeského sdružení výtvarníků. Zahájil ji ředitel galerie a člen sdružení Václav Zoubek a slovem dále pokračoval malíř František Králík. Jako nejdůležitější zdůraznil fakt, že spolek drží pohromadě i přesto, že většina společnosti je komerčně založená, stará se jen sama o sebe a osobní výpověď umělce ji nezajímá.
„Hodiny práce obsažené v jednom výtvoru jsou pro někoho možná směšné a zbytečné. Já si toho ale hluboce vážím. Autor vždy dává kus sebe sama, odhaluje nitro, jde s kůží na trh, a to neudělá každý,“ uvedl František Králík. Tvorba členů Středočeského sdružení výtvarníků za poslední rok je v Nové síni k vidění do 21. října.
Festivalové propojení výtvarného umění s hudbou obstaral mladý japonský violoncellista Nathan Matsubara Son, na vernisáži předvedl několik skladeb od J.S. Bacha. Večer pak odehrál v Heroldově síni s Francouzkou Marií Bouchard (fagot) a Japonkou Makiko Aida (klavír) koncert Pódium mladých. Dle jednoho z organizátorů Radka Křižanovského (bývalý houslista České filharmonie) stačili předtím hudebníci pouhé tři společné zkoušky, přesto bylo jejich vystoupení velmi povedené.
Vážnou hudbu navštěvuje hlavně střední a starší generace, mladí si na ni příliš nepotrpí. Když se pak na takovém koncertu ocitnou, jsou překvapení, jak se jim líbí. „Zaujalo mě, jak jsou muzikanti do hudby naprosto ponoření,“ přiblížila bezprostřední pocity Nikola Musilová. Ač nepochází z hudebně založené rodiny, festival příležitostně navštěvuje a letos dorazila s přítelkyní Bárou Vaicovou.
Slavnostního zahájení festivalu se ujal starosta Rakovníka a čestný předseda festivalového výboru Pavel Jenšovský. Za jeho členy promluvili Václav Zoubek a Vilém Žák. Ten spolu se zmíněným Radkem Křižanovským vybírá festivalové interprety a podílí se na celkové organizaci hudební části.
V rámci festivalu proběhne v Heroldově síni celkem sedm koncertů, a to vždy v neděli od 19 hodin, poslední zazní 21. října. Hlavními donátory festivalu je město Rakovník a Státní fond kultury MK ČR, mezi dalšími lze uvést například Open Guitar, Nadaci život umělce či Nadaci Bohuslava Martinů. Vstup je vždy zdarma.
Podrobné informace ke koncertům a vystupujícím umělcům zájemci najdou v tištěném katalogu a také na www Rabasovy galerie.
Lída Faflíková