Letošní počasí se projeví až za několik let

Vody je navzdory suchu zatím dost

RAKOVNICKO. Vzhledem k letošním extrémním vedrům si město vyžádalo od společnosti Ravos údaje k podzemním zdrojům a stavu zásobování s pitnou vodou. Informace poskytl ředitel společnosti Hynek Kloboučník.

„Abychom pokryli letošní zvýšené odběry, pohybovali jsme se na maximálních limitech distribuční soustavy. A to jak na maximální kapacitě vodovodních řadů a vodojemů, tak i na maximálním čerpání ze zdrojů. Důležité je zmínit, že tyto hraniční odběry způsobují v největší míře odběry spojené se zálivkami a s napouštěním bazénů. Jedná se tedy o stav, kdy se odběratelé chovají k pitné vodě jako k vodě užitkové,” uvedl Hynek Kloboučník.

Problém lokálních zdrojů

Trochu více problémů měl Ravos v obcích, které mají lokální zdroj. „Zde jsme to také zvládali, i když jsme museli zavážet dané akumulace cisternou. Největší problém byl tradičně v obci Nový Dvůr u Řeřich, kde je jak nízká vydatnost zdroje, tak i malá kapacita akumulace. Monitorováním odběrů (u většiny odběratelů máme namontovány tzv. chytré vodoměry) máme zjištěno, že se jedná o zalévání. Proto jsme také požádali vodoprávní úřad o vydání zákazu používat pitnou vodu pro účely zalévání a napouštění bazénů,“ uvedl ředitel společnosti.

Ravos zvládá zásobovat také Jesenicko, a to díky loňskému obnovení propojení se severočeskou vodárenskou soustavou. „Nakupovaná voda je zde sice dražší, než voda námi v místě vyrobená, ale díky tomu dokážeme pokrývat deficity mezi výrobou a odběry,“ vysvětluje Kloboučník a nabízí i náhled do budoucnosti: „Hladiny zdrojů v prameništi Rakovnického potoka vykazují poprvé od roku 2004 mírný pokles. Obecná zkušenost je taková, že srážková voda má na cestě do kolektoru podzemní vody v prameništi zpoždění 8 až 10 let. To znamená, že nyní využíváme lepších srážkových časů z minulosti a letošní sucho se projeví více v blízké budoucnosti.”

Blízká budoucnost

Výraznou pomoc přinese regionu investiční záměr VSORu Obnovení lišanského prameniště a s tím spojená výstavba úpravny vody ve vodojemu Antonín. V současnosti je vydáno stavební povolení a řeší se způsob financování stavby. To by společnosti pomohlo navýšit kapacitu zdrojů cca o 15 litrů za sekundu.

Vzdálenější výhled

V úzké spolupráci se VSORem se Ravos podílel i na studii Sucho na Rakovnicku. „Zde šlo o sběr a analýzu dat. Poté se dokument rozšířil o studii Napojení rakovnické vodárenské soustavy na jinou (silně zdrojovou) soustavu. Zde byly dvě možnosti. První byla napojení na kladenskou, resp. pražskou soustavu. Tato varianta ale padla, protože pivovar Krušovice upustil od úvahy vybudovat přivaděč do Krušovic. Druhou variantou je napojit se na stávající a zmíněný propoj v Jesenici a propojit nově vybudovaným přivaděčem skupinový vodovod Jesenice s úpravnou vody Rakovník s možností oboustranného zásobování. Tím by se zajistila kapacita zdrojů a mohly by se po trase napojit přilehlé obce, které nejsou napojeny a projevily by o napojení zájem. Tento záměr je nyní objednán jako studie proveditelnosti,“ uzavírá Hynek Kloboučník.

Pavel Sklenička

« Zpět