Kulturní centrum chce oslovit i mladší seniory
Druhý dech tanečních podvečerů
RAKOVNÍK. Bourání tradic bývá bolestné. Kdo na nich vyrostl, těžko se smiřuje s novátorskými přístupy. Dilema „jak dál“ nyní prožívají taneční podvečery (TP). Diskuse nad jejich osudem se otevřela i na stránkách Raportu. Jaké jsou názory jednotlivých stran a případná východiska?
Před čtvrt stoletím přišel tehdejší dramaturg KC Jiří Röll s pořadem, při němž senioři tančili na hity svého mládí. Kvintet Jiřího Soukupa složený z ostřílených matadorů tanečního žánru věděl, jak oslovit své příznivce a foyer Tylova divadla jim byl záhy malý. Taneční podnik byl přesunut do sálu KC a v dobách největší slávy jej navštěvovala dvoustovka seniorů. „Zakládali jsme si na tom, že se jedná o zábavu pro slušné lidi, kteří vědí, jak se na takovou akci obléknout i jak se mají chovat. Kapela Jiřího Soukupa nám vždycky přinesla dobrou náladu,“ popisuje jeden z dlouholetých návštěvníků Josef Broum.
Problém se objevil letos na jaře, kdy dramaturgie KC začala kromě oblíbeného kvintetu zvát do pořadu i jiné kapely. Části skalních návštěvníků podvečerů se to nelíbilo a svoji nevoli zformulovala do občanské výzvy: „Vraťte nám Kvintet Jiřího Soukupa“. Petice podepsaná 86 návštěvníky se objevila na stole rakovnického starosty a v dopise otištěném v Raportu č. 31 na ni reagoval kapelník Merkuru Josef Černík, který výzvu označil jako bojkot ostatních kapel.
Podle Josefa Brouma ale byla aktivita návštěvníků podvečerů špatně pochopena. „Naše výzva není namířena proti účinkování hudebních skupin, které hrají o víkendech v KC. Chceme jen navrácení tanečních podvečerů do původní podoby a to jednu neděli každý měsíc při kapele Jiřího Soukupa,“ píše se v záhlaví petice.
O vysvětlení, proč není možné – na první pohled jednoduchému – přání tancechtivých seniorů vyhovět, jsme požádali ředitele KC Jiřího Karla. Ten argumentuje, že s postupem let na večery chodí čím dál méně lidí (okolo sedmdesátky) a akce se stává prodělečnou. „Chceme do KC na taneční večery kromě tradičních návštěvníků přivést i lidi o generaci mladší. Proto jsme zařadili i další známé kapely. Jinak je pro nás akce z dlouhodobého hlediska neudržitelná,“ argumentuje ředitel rakovnického KC, který svůj postoj sdělil návštěvníkům podvečerů.
Dění kolem tanečních podvečerů zpovzdálí sleduje muž, který stál u jejich zrodu. Podle Jiřího Rölla se jedná o generační problém. „Na mě to dělá dojem, že KC hledá cestu, jak tradici tanečních podvečerů udržet. Hlavní devizou Kvintetu Jiřího Soukupa je, že hraje muziku na pomezí swingu a popu, na kterou si většina návštěvníků může zatančit waltz, cha-chu, foxtrot, tak jak byli zvyklí na čajích v dobách svého mládí. Bohužel od doby zlaté éry tanečních podvečerů jsme už všichni zase zestárli a někteří lidé prostě přestali chodit. Kulturní centrum teď hledá alternativu, jak na pořad přivést další mladší seniory,“ podělil se s námi o názor Jiří Röll. Sám věří, že se cesta najde, ale mělo by se to řešit s chladnou hlavou a ne peticemi.
Při pohledu do podzimního programu zatím mohou být příznivci Kvintetu Jiřího Soukupa spokojeni. Najdou jej tam hned dvakrát (16. 9. a 14.10.). Jestli taneční večery nakonec chytí druhý dech, se uvidí v příštím roce.
Sláva Vaic
Mladí jako staří
Věc kolem tanečních podvečerů mimoděk poukazuje, že v Rakovníku máme početnou skupinu aktivních seniorů. Stejně jako u mladé generace by zastupitelé měli dbát, aby při každoročním rozdělování sportovních a kulturních grantů nepřišli ani senioři zkrátka? Darmo se neříká, že úroveň společnosti se pozná podle kvality života jejích nejstarších občanů.