Jen Zbečno a Sýkořice problémy nemají. Díky Klíčavě
Křivoklátsko zachraňují cisterny
RAKOVNICKO. Křivoklátsko je plné lesů, protéká jím Berounka, přesto je na Rakovnicku regionem, který má největší problémy s nedostatkem pitné vody. Některé vesnice ji musí nechat dovážet cisternami už několik měsíců.
„Bez cisteren se neobejdeme od jara. Jsme, stejně jako Křivoklát, Lišany a Lužná, členem Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, které nám pomáhá s dodávkou pitné vody z Lišan a Lužné. Také nám hodně vypomáhají roztočtí hasiči. Cisterny nám musí vodu dovážet každý den, jinak už bychom byli dávno na suchu. Z vodojemu je zásobována jen malá část obce. Většina obyvatel má studny a teď už musí sakra šetřit a dodržovat přísný režim, aby vystačila. Takový nedostatek vody nepamatujeme,“ říká starosta Městečka Jaroslav Gorčík. Stejná situace je i v sousedním Křivoklátě, kam cisterna s pitnou vodou zajíždí dvakrát a občas i třikrát denně. A to už od Velikonoc.
„Doufali jsme, že než dojde na takovou krizi, jaká letos bohužel nastala, budeme už mít vodovod. Máme sice vydané stavební povolení, ale ještě není vysoutěžený dodavatel a vyhlášena vhodná dotační výzva. Doufáme, že příští rok bychom mohli začít stavět,“ dodává Jaroslav Gorčík.
Nový vrt představuje naději i pro Velkou Bukovou, kde obecní studny nestačí zásobovat všechny napojené nemovitosti už několik let. Od konce června teče do domácností v horní části obce pitná voda jen od 6 do 9 hodin a od 18 do 21 hodin. A ani omezení dodávky nestačí. „Na víkend si musíme objednávat cisternu, bez toho už bychom měli v dodávce výpadky. A nadále apelujeme na obyvatele, aby vodou šetřili,“ říká bukovský starosta Pavel Moucha.
I Velká Buková už je připravena na stavbu vodovodu. Momentálně řeší, zda je podzemní zdroj, z něhož by měla být obec zásobena, opravdu nezávadný. „Z radiologických rozborů víme, že je ve vodě ozáření, ale nevíme, jaký prvek ho způsobuje. Jestli je to jen radon, který je ve vodě obsažen a který dokáže dnešní technologie odstranit, nebo ho způsobuje i nějaký další prvek, který technologie odstranit neumí. Už jsme dělali čtvrtý rozbor a pořád nám to nikdo nebyl schopen jasně říct. Podle technologa z vodárny je to dost výjimečné,“ vysvětluje Pavel Moucha.
Utažení kohoutu obecního vodovodu hrozí i v Karlově Vsi. A to hlavně proto, že někdo minulý týden porušil zákaz a pravděpodobně napustil bazén. „Oproti normálnímu stavu byla náhle enormní spotřeba. Někam se podělo třicet kubíků vody. A to v situaci, která už je natolik kritická, že jedeme na rezervy. Do rezervoárů musíme denně chodit kontrolovat hladinu. Voda natéká pomalu a pokud se lidé nebudou chovat rozumně, budeme muset na dva dny dodávku úplně zastavit, počkat, až se vyrovná hladina a teprve pak vodu znovu pustit,“ vysvětluje Iveta Kohoutová, starostka Karlovy Vsi.
„Za vodou“ jsou jen Sýkořice a Zbečno. „My jsme bez problémů. Ale jen díky tomu, že se před dvaceti lety udělal přivaděč z Klíčavy. Bereme pitnou vodu odtud. A od loňského roku jí zásobujeme i Zbečno, které jí mělo také velký nedostatek,“ říká sýkořický starosta Jiří Šulc.
Markéta Hartlová