Prvním slovenským tělesem, které zavítalo na Open Guitar Festival, bylo Bratislavské kytarové kvarteto.
Spolupracovník Stinga a německý kytarový mág zvedli posluchače z křesel
Jubilejní Open Guitar Festival
KŘIVOKLÁT. Už patnáct let pořádá Občanské sdružení Open Guitar z.s. mistrovské kytarové kurzy a Open Guitar Festival. Obojí probíhá v historických prostorách gotického hradu Křivoklátu. Kurzy zahrnují výuku předních pedagogů v oboru a renomovaných českých a zahraničních kytarových virtuózů. Zúčastňují se jich studenti konzervatoří a akademií, nadaní žáci ZUŠ a pedagogové uměleckých škol. Kurzy jsou akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Jubilejní 15. ročník se uskutečnil od 7. do 10. června.
„Letos se mistrovských kurzů zúčastnilo 33 frekventantů, což je lepší průměr. Výuky se zhostili renomovaní kytaristé Pavel Steidl, Ozren Mutak, Jozef Zsapka, Michael Koschorreck, Radka a Martin Krajčovi, Miloš Slobodník a Yorgos Noussis,“ vypočítává Vilém Žák z pořadatelského týmu.
To, že na hradě nestrávili účastníci kurzů zbytečné čtyři dny, dokázal jejich závěrečný nedělní koncert. Někteří mladí kytaristé (Nikola Prokopcová, Claudia Roh, Eliška Dedková, Kristýna Machová, Václav Hřebec ad.) potvrdili, že talent jim rozhodně nechybí. Velký potlesk sklidila i nejmladší účastnice, teprve desetiletá Rozárka Černá z Rakovníka.
Špičkoví kytaristé se představili i na tradičních podvečerních koncertech v Královském sálu hradu. „Interprety vybíráme rok dopředu. V červnu proběhne festival a v září už zasedáme a dohadujeme se, koho pozveme, abychom naplnili dramaturgii. Vždy se snažíme dát prostor i mladým hudebníkům. Proto ve čtvrtek 7. 6. vystoupili studenti HAMU z Prahy a byl to nádherný koncert. Už asi deset let spolupracujeme s Bienále v Kutné Hoře a jeho vítěz dostává jako jednu z cen možnost udělat u nás koncert. Tím jim pomáháme dostat se na koncertní pódia. Letos jsme takto přivítali francouzského kytaristu Cypriena N´Tsaie,“ pokračuje Vilém Žák.
V páteční podvečer se představil Ital Marco de Biasi, který hrál především vlastní kompozice. Protože je nejen kytarista a skladatel, ale zároveň i malíř, odrážejí jeho skladby vzájemné vztahy zvuků a barev. Hodně pracuje s harmonií a maximálně využívá možností nástroje.
„Jelikož si připomínáme 100. výročí vzniku ČSR, poprvé v historii kurzů jsme pozvali soubor ze Slovenska – Bratislavské kytarové kvarteto a jako lektora prof. Jozefa Zsapku, jehož žáci kvarteto tvoří a také se podíleli na výuce,“ konstatuje Žák.
Festival vyvrcholil v sobotu 9. 6. koncertem dvou kytarových velikánů. Od 18 hod. vystoupil Edin Karamazov z Bosny. Před časem si ho vybral ke spolupráci Sting a natočili CD „Songs From The Labirynth“ loutnových písní skladatele Johna Dowlanda. Sting pak přispěl na Karamazovo sólové album „The Lute Is A Song“.
Poslední koncert obstaral německý kytarista Michael Koschorreck, který vytvořil osobitý hráčský styl. Hraje na elektro-akustickou kytaru a při tom zpívá. Jeho hudba se pohybuje na pomezí flamenca, blues, jazzu, latinsko-americké hudby a klasiky. „Tyto poslední dva koncerty byly úplně vyprodané. Na každý z nich přišlo 150 lidí a museli jsme do Královského sálu přidávat židle. Oba končily potleskem ve stoje. Co víc si může pořadatel přát,“ usmívá se Vilém Žák. Nejlepší poděkování za usilovnou práci celého pořadatelského týmu (Žák, Ozren Mutak, Pavel Steidl a Milan Zelenka). Letos se bohužel musí vyrovnat s tím, že se nepodařilo získat grant na pokrytí nákladů festivalu. „Poslední dva roky jsme uspěli na Státním fondu kultury, letos ale nebyl otevřený. Vše jsme hradili ze sponzorských a vlastních peněz,“ dodává Vilém Žák.
Tomáš Bednařík