Velká Buková zatím kohouty neutahuje. Zatím

Obec objevila vydatný zdroj vody

VELKÁ BUKOVÁ. Zatím teče obyvatelům Velké Bukové pitná voda z kohoutku po celý den. Už za pár týdnů to ale nemusí platit. Na Rakovnicku patří mezi vesnice, které mají největší problémy s nedostatkem vody. Dokonce tak velké, že v kritických měsících nestačí jen pouhý písemný zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu, ale musí se dodávka pitné vody omezovat na pouhých šest hodin denně. Z kohoutku pak teče tři hodiny ráno a tři večer. Obec už ale vidí světlo na konci tunelu. Vrt, který nechala v minulém roce vyhloubit, je pro zásobování vesnice dostatečně vydatný.

„Momentálně jsme na tom tak, že nikdo neví, jestli je omezení dodávky pitné vody otázkou dnů nebo týdnů. Situace je bohužel pořád špatná. Klimatické podmínky jsou takové, že se situace nezlepšuje ani přechodně. Ale pevně věřím, že už si občané uvědomují, že je s pitnou vodou potřeba šetřit a snaží se co nejvíce zachytávat a používat dešťovku,“ říká starosta Pavel Moucha. Jen tak se dá omezování dodávek pitné vody co nejvíce oddálit.

Když nechala obec (s podporou dotace z Ministerstva životního prostředí) v loňském roce vyhloubit 1,5 km od vesnice průzkumný vrt, nedokázal nikdo odhadnout, jestli to není zbytečná investice. Jisté bylo jen to, že se v daných místech podzemní voda nachází. To, jestli jí bude dostatek, zda bude dobré kvality a pokud ne, tak zda se ekonomicky vyplatí ji upravovat, bylo velkou neznámou.

„Největší obavy jsme měli z toho, že bude obsahovat mangan a železo, tak jako některé obecní studny, které kvůli tomu nemůžeme využívat, protože hodnoty jsou natolik vysoké, že se nevyplatí vodu upravovat. Podle rozborů je ve vrtu pitná voda velmi dobré kvality. Komplikací je jen to, že je v ní vysoký podíl radonu. Existují však technologie, které ho mohou odstranit,“ říká starosta.

Jakou konkrétní technologii musí obec zvolit, bude jasné až po výsledku radiologických rozborů. Teprve poté dojde na zpracování projektové dokumentace na výstavbu úpravny a řadu, kterým do ní bude voda z vrtu přivedena.

Nový vrt je hluboký 82 metry a měl by dávat 8 000 kubíků vody ročně. Jelikož jde o posilový zdroj stávajících studen, plně to dostačuje. „Naše současné zdroje nejsou vzájemně propojené. Do vodovodu jde vždy voda z jedné studny a pokud hladina v ní klesne na kritickou úroveň, odstaví se a napojí se další studna. Nově bychom chtěli všechny čtyři zdroje směšovat, poté vodu upravovat a pouštět do vodojemu. Pro úpravnu bychom mohli využít stávající vodárnu na návsi, pokud se do ní nutná technologie na odbourávání radonu vejde. Kdyby objekt nevyhovoval, zbouráme ho a postavíme nový,“ říká Pavel Moucha.

Velkou Bukovou trápí nízká hladina podzemní vody dlouhodobě. Protože leží na kopci, nepomáhají jí ani vydatnější srážky. Voda odtud rychle steče pryč, a tak je v podzemních zdrojích obrovský deficit. Obecní studny jsou hluboké čtyřicet metrů, v kritických měsících, kdy je potřeba zavírat kohouty, v nich bývá jen tři až pět metrů vody.

Markéta Hartlová

Při jednom výkopu?

Pitná voda je ve Velké Bukové tématem číslo jedna. Jen v malém závěsu za ním je neméně důležité odkanalizování vesnice. „Pokud by na obě investice uzrál čas naráz, bylo by to sice náročné finančně, ale na druhou stranu bychom měli vesnici rozkopanou jen jednou. Nějak si nedokážu představit, že bychom všechny ulice rozkopali nejdřív kvůli vodovodu a za dva roky znovu kvůli kanalizaci. Proto by bylo dobré udělat obojí naráz při jednom výkopu,“ říká starosta Pavel Moucha. Dalším důvodem je problematické podloží. V některých místech vystupuje skála až na povrch a místy jsou ložiska jílu, v nichž bývají ukryta překvapení v podobě balvanů velkých jako nákladní automobil. Na podvrty tedy může obec zapomenout rovnou.

« Zpět