Kdy máme nárok na sanitku?
RAKOVNÍK. Nad českým zdravotnickým systémem slýcháme časté nářky, a přesto by nám jej leckde záviděli. Někdy však přeceňujeme, na co – coby plátci zdravotnického pojištění – máme nárok. Patří sem i doprava sanitkou.
V rubrice KO si chtěla postěžovat čtenářka Raportu na praktickou lékařku Zuzanu Adamčekovou. „Neposkytla sanitku mé švagrové, které je po náročné operaci v nemocnici Krč, kde jí poskytli sanitku bez problémů a sdělili jí, že obvodní lékař jí poskytne sanitku na převoz do Prahy. Švagrové je 74 let a nemá ji kdo odvézt,“ napsala nám Věra Hůlová z Pšovlk.
Jak to s poskytováním bezplatné dopravy pacientů je, nám vysvětlila přímo zmíněná lékařka. „Při posuzování nároku na transport (hrazený z veřejného zdravotního pojištění) lékař vychází ze zdravotního stavu pacienta. Tedy z prokazatelně zdravotních důvodů, ale ne ze sociálních důvodů, kam patří např. špatné dopravní spojení,“ vysvětlila nám ochotně lékařka.
Podle stanoviska revizních lékařů obecně platí, že sanitku může lékař předepsat pacientům s omezenou hybností a při vážných poruchách imunity. Vždy však záleží na konkrétním stavu dotyčného. Dále platí, že ani porucha hybnosti sama o sobě není indikací k dopravní zdravotnické službě. „Je třeba si uvědomit, že zdravotnický transport není levnou variantou taxislužby. Ke zmiňovanému případu mohu jen říci, že důvody byly sociálního charakteru, a ne zdravotního,“ doplnila Zuzana Adamčeková. Pokud má pacient nejasnosti, zda má nebo nemá nárok na zdravotnický transport, je možné se obrátit na revizního lékaře konkrétní pojišťovny.
Sláva Vaic