Pod střechou věže zachovají hnízdiště netopýrů
U Prochodité jako u Huderky
KŘIVOKLÁT. Po předloňské rekonstrukci velké válcové věže hradu Křivoklátu dochází nyní k opravě střechy Prochodité věže. Rekonstrukci předcházel poměrně dlouhý průzkum, který odhalil masivní degradaci cihel, z nichž je konstrukce střechy vyzděná. Navíc je částečně narušena i dřevěná konstrukce, která se nachází pod ní. Některé trámy budou muset být protézovány. Památkáři se rozhodli, že střecha bude mít opět krytinu podobnou té, jako je na věži Huderce.
„Práce začaly už na podzim sejmutím korouhve a mechanismu, který k ní patřil. V kopuli byly nalezeny dokumenty z 80. let minulého století, kdy se naposledy opravovala. My k nim přidáme další – aktuální,“ uvádí kastelán hradu Petr Slabý.
Probíhající práce jsou podle jeho slov náročné. Prochoditá je obestavěna závěsným lešením, podél kterého jezdí stavební výtah. „Nebylo snadné najít cihly patřičné kvality. Projektant i statik na ně kladli velké nároky, protože musejí vyhovět extrémním požadavkům. Nakonec se to podařilo a cihly vysoce překračují požadované parametry. Přísné receptuře podléhá i malta a největší ,alchymií‘ bude krycí vápenná vrstva, která tvoří střešní plášť. Recepturu vypracovávali specialisté na NPÚ,“ pokračuje Petr Slabý.
Projektant se musel vyrovnat i s nečekaným problémem. Prostor pod střechou Prochodité věže je hnízdištěm netopýrů, kteří zde vyvádějí mladé a rozlétávají je tam. Ochránci přírody proto stanovili požadavky, aby nedošlo k ohrožení chráněných savců. „Musí být pamatováno na to, aby se netopýři mohli bezpečně dostat dovnitř i ven a také, aby tam byla dostatečná cirkulace vzduchu. Ostatně, cirkulace vzduchu je zásadní věc, která by měla eliminovat kondenzaci na rubu střešního pláště a je hlavní příčinou narušování cihel.“
Z těchto důvodů se projektanti snažili maximálně využít komínový efekt, který tam vzniká. Proto bude mít zakončení věže speciální konstrukci. Bude rotovat a bude tam praporec, do kterého se nesmí dostat netopýři. Praporec se bude otáčet a bude opatřen protizávažím. Bude podobný tomu, jaký tam byl doposud. Byl to pro projektanty docela oříšek, ale podařilo se jim ho rozlousknout,“ doplňuje Petr Slabý.
Otazník zatím visí nad hodinovým strojem. Původně byl z rekonstrukce vyňat, protože v Česku a na Slovensku jsou pouze tři hodináři, kteří mají platnou licenci a schopnosti takový stroj restaurovat. Nebylo reálné, že by oprava hodin mohla být dokončena do konce října 2018, což je konečný termín ukončení prací. „Nyní ale odborní garanti dostali pokyn z ministerstva kultury, aby rekonstrukci hodinového stroje, jehož chod bude plně automatizovaný, vysoutěžili. Bylo by skvělé, kdyby se to podařilo a oprava hodin byla dokončena současně se střechou,“ dodává křivoklátský kastelán.
Rekonstrukci věže provede firma Báča z Poličky za 5,2 milionu korun.
Tomáš Bednařík