
Do akce Čistá Berounka se letos zapojila stovka dobrovolníků.
Čistá Berounka asi skončí, efekt se nedostavuje
Řeka je čistá. Na jak dlouho?
KŘIVOKLÁTSKO. Snad jen celoplošný zákaz vstupu k Berounce a jejímu okolí by řeku definitivně zbavil odpadků. Už čtrnáct let se dobrovolníci na lodích snaží, aby byly břehy Berounky čisté. Jejich sisyfovský boj nikdy neskončí. Dokud to k řece potáhne rekreanty, vodáky a rybáře, bude stále co sbírat. Letos dobrovolníci řece pomohli od 2,02 tuny odpadu. Pod organizací Místní akční skupiny Rakovnicko to bylo nejspíš naposledy.
„Pokud po čtrnácti letech nemáte pocit, že to někam vede, přestanete mít chuť v tom pokračovat,“ říká Simona Dvořáková z MAS Rakovnicko. Když akce před lety začínala, byl důvodem nepořádek, který se kolem řeky nahromadil po povodních. „Takový úklid má smysl, ale v posledních letech už jsme jen popeláři, kteří uklízejí komunální odpad po někom, kdo je normálně myslící jedinec a přitom není schopen házet své odpadky do popelnice nebo kontejneru. Mám dojem, že efekt akce je přesně opačný. Všichni bordeláři spoléhají na to, že jednou za rok přijedeme, uklidíme a oni budou mít na sezonu zase čisto. Tím nikoho nevychováme,“ říká Simona Dvořáková.
Proto už příští rok akci pořádat nechce. Po čtrnácti letech marného snažení totiž nabyla dojmu, že teprve ve chvíli, kdy se rekreanti budou topit ve svých odpadcích, jim dojde, že by měli chování změnit. Jezdit na skládku místo do přírody se chce málokomu.
„U takové Višňové zuřím každý rok. V části pláže, která je zarostlá, je to pokaždé chuťovka. Letos jsme odtamtud vytáhli celkem zánovní křovinořez, použité pleny, běžecké boty a spoustu petek. Jen tam jsme nasbírali 3,5 pytle bordelu. Když už v kempu vybírají poplatky, měli by část z nich použít na uklízečku a ne čekat na to, až bude Čistá Berounka,“ zmiňuje Simona další důvody, proč organizátorům dochází motivace.
Navíc ze strany některých obcí, jejichž katastry se při akci uklízejí, je podpora minimální. Ať už finanční nebo ze strany místních, kteří se chtějí zapojit. Zhruba tři čtvrtiny účastníků Čisté Berounky nebývají z vesnic, jichž se to týká. I to podle pořadatelů svědčí o tom, že něco není v pořádku.
Čistá Berounka má spoustu příznivců z Prahy nebo Plzně. U jejího zrodu stál tehdejší středočeský hejtman Petr Bendl a věrný jí zůstal doposud. I letos se akce zúčastnil. Do lodi opět usedl se svým někdejším tiskovým mluvčím Martinem Kupkou. A protože je lákají velké výzvy, měli jeden z nejtěžších úlovků. „Ze křoví jsme vytáhli pohozenou starou závoru i s betonovým základem. To jsme si dali, ale živý nás nedostanou,“ smějí se.
Na úklid Berounky od Zvíkovce do Roztok vyrazila stovka dobrovolníků. Polovina z nich byla na akci poprvé. Hned pod Zvíkovcem narazili na regulérní skládku běžného komunálního odpadu. „Bohužel se nedá říct, že by bylo kolem Berounky čistěji. Platí, že kde je větší koncentrace lidí, tedy v okolí tábořišť a chatových osad, je největší nepořádek. Vždy záleží na jednotlivci, jestli je schopen poházet odpadky v přírodě. Je bohužel vidět, že je takových lidí pořád dost,“ říká vedoucí Správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla.
S tím, že někteří vodáci po sobě uklízejí tak, že odpadky naházejí do křoví, se každoročně potýká i majitelka kempu Ahoj ve Skryjích Jitka Cutychová: „Není bohužel pro každého samozřejmostí, že když přijede a je kolem něj čisto, mělo by to tak zůstat i po jeho odjezdu. Některé lidi musíte stále upozorňovat, že by si po sobě měli uklidit. To pak bývají ti, kteří si na internetu stěžují, že jste na ně byla nepříjemná. Ale nejsou takoví všichni. Najde se spousta takových, kteří tu sami chodí a sbírají odpadky po ostatních, protože se na to nemůžou dívat.“
Markéta Hartlová
Kdo se letos udělal?
Organizátoři akce Čistá Berounka naštěstí nechali vyrobit pro všechny účastníky trika. Petru Kindlovi a jeho přítelkyni přišla náramně vhod. Na prvním jezu u Kočkova mlýna se udělali. „Máme chatu pod Křivoklátem, tak na akci nejsem poprvé. Ale prvně jsem vzal svoji slečnu, abych jí ukázal, jak je to na řece hezké. Ujeli jsme osmdesát metrů a byli jsme ve vodě. V peřejích byl kámen, tak jsem jako mazák vzal pravou stranu, i když všichni jeli vlevo, a dopadlo to takhle. Simona naštěstí zachránila loď, ostatní chytili pádla a kabelku, kde jsme měli všechny věci a telefony. Ty jsme hned rozebrali a uvidíme, jestli naskočí, až vyschnou. Dostali jsme různé tipy, že se mají vysušit a pak dát do mrazáku. Stejně mi končí smlouva u T-Mobile, tak snad mi dají na novou smlouvu nějaký dobrý,“ směje se Petr Kindl.