Jak funguje zubní pohotovost v Rakovníku?
Nezačneme hned vrtat
RAKOVNÍK. O tom, co dokáže bolavý zub, ví většina z nás své. Copak ve všední den, to zajdete ke svému lékaři, ale co během víkendu nebo svátku? Nedávno nám Jana Urbanová z Rakovníka zaslala příspěvek do kritické rubriky K.O. V sobotu před Velikonoci se s bolavými ústy dostavila na zubní pohotovost. Jaké bylo její rozčarování (i dalších pacientů), když se jí okolo 12:30 dostalo od ošetřující lékaře vysvětlení a omluvy, že zbylé pacienty už nemůže ošetřit a odkázal je na pohotovostní službu na Kladně. Jak služba první pomoci v Rakovníku funguje, jsme se zeptali přímo sloužícího lékaře Vítězslava Fořta.
Podle něj mají rakovničtí zubní lékaři se zřizovatelem (Záchranná služba Středočeského kraje) na zubní pohotovost uzavřenou smlouvu na čtyři hodiny v sobotu, kdy na ně vyjde řada (viz Raport str. 5). To znamená čtyři hodiny odpracovat a další jednu až dvě hodiny příprava ordinace před a po pracovní době. To však zdaleka není jediný zádrhel.
„Hlavním problémem je, že tu ošetřujeme lidi, které nemáme v péči. Tudíž je nejprve nutné vyplnit kartu, uložit do programu a důkladně odebrat anamnézu. To vše samozřejmě celý proces ošetření zdržuje. Následně musíme pacienta vyzpovídat ohledně problému, se kterým přišel, a stanovit diagnozu, případně doplnit další vyšetření a až teprve poté léčit. Na závěr vše musíme pečlivě zapsat do karty pacienta. Není to tedy ani zdaleka tak, že pacienta posadíme, začneme ihned vrtat a za pár minut je problém vyřešen,“ vysvětluje zubní lékař.
Léčba jednotlivých akutních stavů je navíc časově velice rozdílná. Některé stavy jsou schopni lékaři vyřešit během deseti minut (např. zanět dásně). Řešení závažnějších diagnóz (hluboký kaz a zánět nervu, extrakce) může trvat klidně 30 až 60 minut.
Podle Fořta je proto nemožné si jakkoliv časově naplánovat ošetření v rámci zubní pohotovosti, na rozdíl od ošetření pacientů, kteří přijdou na plánované ošetření. „Vůbec netuším, jestli stav u pacienta, který sedí v čekárně, ke kterému nemám žádné indicie z předchozího ošetření, zabere pár minut nebo třeba hodinu. Takže bohužel nejsem schopen říci ani po dvou hodinách, že zbylé lidi ošetřit nezvládnu,“ upozorňuje lékař. Právě to by byl případ i zmiňované soboty, kdy jedné z příchozích musel vytrhnout zub a nastaly náhlé komplikace.
„To, že jsme si s kolegy odhlasovali, že chceme sloužit ve vlastních ordinacích, nás maximálně zefektivňuje, jelikož nemusíme hledat, kde se co nachází. Přesto si troufnu odhadnout, že stav, který nastal při mé službě, se bude v budoucnu mně nebo i někomu z kolegů určitě opakovat. U zubní pohotovosti je vidět markantní nárůst lidí, kteří akutní péči potřebují, což souvisí hlavně s nedostatkem zubních lékařů v našem okrese,“ dodává Vítězslav Fořt.
Podle našich zjištění celodenní pohotovost na Kladně (Sportovců 2457) funguje celkem bez problému (slouží zde dva lékaři), a tak je na zvážení každého, kdo nechce riskovat neúspěch, zda se neodebrat rovnou sem.
Sláva Vaic