Bývalá základní škola ve Třtici.
Pod jednou střechou budou bydlet senioři i mladí
Škola pojme třináct bytů
TŘTICE. Zvonění školního zvonku tu utichlo už před spoustou let. Od té doby se najde využití vždy jen pro dvě tři místnosti a zbytek budovy zahálí. Proto se zastupitelé Třtice rozhodli, že je potřeba vymyslet projekt, který by dal bývalé škole nový smysl a vyřešil naráz využití celého objektu. Volba padla na dům s pečovatelskou službou a startovací byty pro mladé lidi.
„Vyplynulo to z dotazníkového průzkumu mezi občany. V něm suverénně vyhrál pečovatelský dům. Nechtěli bychom se ale zaměřit jen tímto směrem. Obec potřebuje i byty pro mladé lidi. Když si najdou partnera a chtějí spolu žít, nejsou ještě ve věku, kdy mají peníze, aby si koupili parcelu a postavili dům. A obecní byty, které bychom jim mohli nabídnout, tu nemáme. Proto chceme přestavět školu na byty nejen pro seniory, ale i pro mladé a udržet ve vesnici mladou generaci,“ říká starosta Třtice Pavel Ryba.
Na přestavbu už má obec zpracovanou studii. Budova je dost velká, takže se do ní vejde třináct bytů, některé z nich budou velké až 80 m². Využilo by se i podkroví. Jako každá školní budova má velkou půdu, proto umožní, aby bylo podkroví podlažím s nejvyšším počtem bytů. V přízemí a patře je využitelnost omezena prostornými chodbami.
„Chodby se pro byty částečně využijí, ale zároveň je potřeba určitý ráz budovy zachovat. Takže i stropy budou vyšší, než by byly v novostavbě. Charakter stavby se budeme snažit maximálně zachovat, nechceme z ní udělat nějaký na první pohled panelák. To bychom mohli školu rovnou zbourat a postavit něco nového,“ říká starosta.
Kvůli bezbariérovosti projekt počítá i s výtahem. Jezdit bude ze sklepa, protože největší ze suterénních prostor (o velikosti třídy) by se měla stát společenskou místností. „Kóje, které kdysi sloužily jako sklad uhlí a dřeva, budeme moci zrušit, protože na vytápění je počítáno s tepelnými čerpadly. Celá přestavba je nákladná investice, obec nemá rozpočet na to, aby mohla financovat tak velký projekt z vlastních prostředků, takže realizace se bude odvíjet od dotace. Letos bychom mohli být připraveni až do stavebního povolení. Dotáhnout to do konce tedy bude na příštím zastupitelstvu,“ uzavírá Pavel Ryba.
Markéta Hartlová
Školní stmelování generací
Současný starosta Pavel Ryba už doma ve Třtici do základní školy nechodil, odhaduje tedy, že v ní výuka skončila před více než čtyřiceti lety. Škola byla malotřídní a v rozsahu prvního stupně. Za minulého režimu v ní (po zrušení vyučování) sídlil místní národní výbor, po revoluci se přestěhoval do budovy na návsi vedle kostela. „Momentálně je využita jen část objektu. Mladí hasiči tu mají sklad materiálu a učebnu, v patře je posilovna a v jednom ze dvou původních bytů bydlí náš obecní zaměstnanec. Až dojde na přestavbu, budeme pro všechny muset najít náhradní prostory. Je sice pravda, že se celkem prosazují projekty, které umožňují prolínání generací, ale nevím, nevím, jestli by bylo úplně ideální, kdyby přípravka hasičů trénovala na chodbě domu pro seniory. To by generace asi moc nestmelilo,“ směje se starosta.