Strašecká škola roste před očima
NOVÉ STRAŠECÍ. Konec převlékání na chodbách a zastarale vybavených tříd bez rozvodů vody. Místo toho vzdušné, světlem zalité učebny s interaktivními tabulemi, počítačovými sítěmi a vybavením posouvajícím úroveň výuky do 21. století. Další etapa přístavby základní školy v Novém Strašecí je ve finále. Žáci s učiteli se stěhují do nových tříd.
„Díky blízkosti R6 a snadné dostupnosti Prahy je Nové Strašecí zajímavou adresou. Je tu klid a k tomu veškeré zázemí pro děti. Základní škola, gymnázium, umělecká škola i možnost sportování.“ Slova pronesená starostou Karlem Filipem jsou částečně odpovědí, proč město před lety zveřejnilo investiční záměr na přístavbu školy.
Počet obyvatel navíc neroste jen ve Strašecí (za deset let o 400), ale i v přilehlém Rynholci (o 200) a Rudě (o 100). V souladu s demografickým vývojem rostou i požadavky na umístění dětí do školy. „I s dětmi z okolních obcí má dnes naše škola okolo 750 žáků. Počtem se už vyrovnáme 3. ZŠ v Rakovníku,“ připomíná starosta.
Soulad občanů se záměrem je jedna věc a sehnat prostředky na realizaci věc druhá. I tady byla situace městu příznivě nakloněna. „Při předpokládaných nákladech 110 milionů se nám podařilo zajistit 74 milionů z dotace ministerstva financí a k tomu 10 milionů z kraje, takže nebylo nutné město zatěžovat úvěrem.“
Naštěstí dalším možnostem rozvoje je dispozičně přizpůsoben i uzavřený areál škol (ZŠ a gymnázium), a tak se největší překážkou zdálo skloubení výstavby s výukou. Díky etapizaci a rozložení do tří let ji ale stavebníci i pedagogický sbor zvládli na výbornou. „První etapa zahrnovala dostavbu pavilonu družin a tělocvičny. V prvním patře byl přestavěn provoz centrálních šaten a vybudováno zázemí pro novou tělocvičnu. Druhé podlaží bylo rozšířeno směrem na západ i východ o učebny i prostory družiny. Třetí podlaží s učebnami je zcela nové. Součástí jsou i rekonstrukce schodišť, WC, bezbariérových přístupů a přístavba školní prodejny,“ podává výčet starosta.
Hlavní změnou je podle něj vybudování centrálních šaten s dostatečnou kapacitou. Během letních prázdnin budou uvnitř historické budovy dokončeny i rozvody vody, oprava podlah, osvětlení a slaboproudých rozvodů. „Dosud bylo proinvestováno osmdesát milionů a do konce letošního září dalších pětadvacet. Tak snad budeme mít zase na nějakých padesát let pokoj,“ věří starosta Karel Filip. Přístavbu školy vysoutěžila s nejnižší nabídkou firma Zlínstav. Projektantem je českobudějovický ateliér A1.
Sláva Vaic