Foto

Tak vypadalo jezírko s umělým vodním tokem loni. Nyní je dokončené a na jaře už jím začne cirkulovat voda.

 

Kromě jezírka s umělým tokem vás osvěží i fontána

Náměstí bude letos hotové

SENOMATY. Zatím vypadá spíš jako větší louže, ale jakmile se na jaře pořádně naplní vodou a v potůčku začne zurčit voda, bude nové jezírko skutečnou dominantou Náměstí Karla Buriana v Senomatech. A ne jedinou.

Městys přetváří původní zabetonovanou náves ve skutečné reprezentativní náměstí poslední dva roky. Začal dlážděním ploch na parkování. Jakmile byla parkoviště hotová, přešlo se k tomu zásadnímu. Z návsi zmizela silnice a betonové panely. Žádný beton a asfalt už se na náměstí nevrátí. Dláždí se tu zásadně žulovými kostkami.

Loni dostala budoucí podoba prostranství jasné obrysy. „Vydláždila se hlavní páteřní komunikace a vyhloubilo jezírko s umělým vodním tokem. Jezírko má v nejhlubším místě jeden metr, hlubší jsme nechtěli kvůli bezpečnosti. V tuto chvíli už je vodní prvek hotový, dokonce už jsme ho na tři dny vyzkoušeli. Na jaře se doladí nedostatky a naplno se spustí, jakmile nebudou hrozit mrazy,“ říká starosta Tomáš Valer.

Nebude to ale jediný vodní prvek. Dalším bude fontána. Původně měla voda vyvěrat z velkého kamene a líně po něm stékat dolů. Nápad ale uzrál ve fontánu, která bude stříkat přímo z dlažby a v horkých letních dnech bude prvek sloužit i jako brouzdaliště, kde se budou moci cachtat děti.„Jeho přesnou podobu zatím nevíme. Kromě toho chceme přiznat i obě dochované studny, které na náměstí jsou. K té, která zásobovala Burianův statek, dáme i ruční pumpu,“ popisuje starosta.

Tvář náměstí se v minulém roce proměnila i vybudováním dětského hřiště, výměnou lamp veřejného osvětlení nebo výsadbou osmnácti ze dvaceti plánovaných lip. Dvě zbývající se dosadí až poté, co bude dokončen další dominantní prvek – pískovcová zeď, která se bude klikatit vedle jezírka a potůčku.

K té projektanta inspirovala historie náměstí. Celé prostranství kdysi bývalo zastavěné. Kromě statku krále pěvců Karla Buriana, po němž je dnešní náměstí pojmenované, zde stávala i fara. Z Burianova statku se dochovala jen stodola, která byla přestavěna na kulturní dům. Dnes se ztrácí v hmotě dvou přístaveb – hospody a obecního úřadu.

„Na kulturním domě a obecním úřadu letos dokončíme zateplení a fasádu. Součástí akce bude i nový bezbariérový vstup na úřad a přestavba terasy před hospodou. Bude mít i nové zastřešení, které se protáhne až nad vstup do kulturního domu. Na všechny tyto práce už máme vysoutěženu firmu. Náklady budou 1,7 milionu korun,“ popisuje letošní plány starosta.

A pokračovat se bude i přímo v ploše náměstí. Dokončí se zbylé dlážděné povrchy, což je investice za 900 tisíc korun, a postaví pískovcové zdi, které částečně zacloní parkoviště podél hlavní silnice. Materiál na ně získá městys zdarma z bouračky v Hostokryjích. „Tuto zakázku ještě vysoutěženou nemáme. Výběrové řízení už jsme jednou vyhlásili, ale přihlásila se nám jen jedna firma, která nabídla moc vysokou cenu, tak jsme řízení zrušili a vypsali soutěž znovu,“ říká Tomáš Valer. Některé zídky budou nízké a využívané jako lavičky. Letos bude úprava náměstí dokončena.

Markéta Hartlová

Na slavnost přijede kardinál

Dokončení rekonstrukce Náměstí Karla Buriana nemohlo vyjít na příhodnější rok. Letos městys kromě něj oslaví i 90. výročí zdejšího fotbalového klubu a 130 let hasičů. „Slavnostní dokončení náměstí bude součástí akce, kterou chystáme na 5. srpna. Bude se konat i k výročí republiky a necháme u této příležitosti ulít zvon do zvonice,“ říká senomatský starosta. Na zvon probíhá od roku 2014 veřejná sbírka. Na jejím kontě už je 155 tisíc korun. Půjde o repliku zvonu, který byl roztaven pro válečné účely v roce 1918 a díky historiku Janu Rennerovi existuje jeho podrobný popis.

„Je to menší ze dvou zvonů, které ve zvonici bývaly. Byl vysoký 80 cm, měl 60 cm v průměru a ladění C2. Vyrobí nám ho Umělecké zvonařství Dytrichová za 350 tisíc korun. A protože zvony by měl žehnat biskup, oslovili jsme pražské arcibiskupství. Odpověď nás velmi mile překvapila. Nakonec by měl přijet sám kardinál,“ přibližuje starosta.

« Zpět