Poradna pomáhá přímým obětem i jejich blízkým

Někdy pomůže jen vypovídat se

RAKOVNÍK. Ať už vám někdo „jen“ ukradl kolo, nebo vás s pistolí v ruce oloupil, stali jste se obětí trestného činu. A ať chcete, nebo ne, nějak vás to poznamená. Dokud neexistoval Zákon o obětech trestných činů, mívali poškození (oprávněně) dojem, že mají pachatelé víc práv než oni. To se před pěti lety změnilo. Obětem pomáhá nejen zákon, ale i poradny, které vznikly při většině středisek Probační a mediační služby. Jedna z nich funguje i v Rakovníku.

„Pomoc, kterou nabízíme, má různé formy. Záleží na potřebách každého klienta. Některým obětem stačí, že se mohou svěřit. Říct co se stalo a jak jim to ublížilo. A pocítit pochopení. Musím říct, že to pomáhá velké části lidí. Když ze sebe dostanou, co je tíží, ukáže se, že víc už nepotřebují,“ říká poradkyně Lucie Benešová.

Pokud tomu tak není, pracuje s klientem dál. A dá mu tolik času a prostoru, kolik potřebuje, aby se se svojí situací vyrovnal a našlo se pro něj konkrétní řešení. Na poradnu se nejčastěji obracejí poškození, které na kancelář upozorní policie, většinou to jsou oběti dopravních nehod. Mezi klienty jsou i lidé, kteří se stali (nebo někdo z jejich blízkých) obětí násilného trestného činu.

Taková zkušenost samotná je traumatizující. Přitom člověka čeká ještě trestní řízení, o jehož průběhu nic neví, netuší, jaká má práva, zda má nárok na odškodnění a podobně. V poradně mu se vším pomohou. Vysvětlí mu, co potřebuje vědět a také ho může poradkyně, pokud si není jistý, že to zvládne sám, doprovázet coby důvěrník či zmocněnec při trestním řízení. Může se účastnit i soudního jednání a informovat oběť o jeho průběhu.

Lucie Benešová je poradkyní pro oběti od prosince 2016. Od té doby se na kancelář obrátilo už šestatřicet klientů. Pomoc tu najdou i oběti trestných činů, které policie dosud nevyšetřuje, protože poškození stále sbírají odvahu je nahlásit. Jsou to nejčastěji případy domácího násilí nebo znásilnění.

„Na službě poradny považuji za zásadní také spolupráci s Probační a mediační službou, která je v Rakovníku na výborné úrovni. Oni pracují s pachateli, já s jejich oběťmi. A protože já znám pocity obětí, mohu o nich úředníka probační služby informovat. Mnozí pachatelé si totiž neuvědomují, jaká traumata druhým způsobili. Pokud třeba přepadnou stařenku v parku, můžou na svůj čin pohlížet tak, že se nic nestalo, protože v peněžence měla jen pár stovek. Jenže ona může mít po takovém zážitku strach vycházet ven,“ říká poradkyně.

Služba poradny je bezplatná a anonymní. Klienti jsou vedeni pod unikátním kódem, takže nikde nefiguruje jejich jméno. Oběti mají také svůj mezinárodní den. Připadá na 22. února. U jeho příležitosti pořádá rakovnická poradna den otevřených dveří. Koná se 26. února od 8.30 do 16.30 hodin. Poradny existují díky projektu Proč zrovna já? II, který je financovaný z Evropského sociální fondu.

Markéta Hartlová

« Zpět