Pole mezi hřištěm a lesem, kde se nachází Významný krajinný prvek Skalka. Stávající územní plán umožňuje jeho zástavbu rodinnými domy, jestli to tak zůstane i v případě nového, zatím zastupitelé nerozhodli.
Než rozhodnou, chtěli zastupitelé znát názor obyvatel
U Skalky pole, nebo parcely?
LUBNÁ. Trochu zklamáním byl pro lubenské zastupitele počet obyvatel, kteří v úterý přišli vyjádřit svůj názor na budoucí využití pozemků za fotbalovým hřištěm. I když má Lubná přes tisíc obyvatel, dorazilo jich jen devětatřicet. Důvodem k setkání byla lokalita, na níž je v platném územním plánu z roku 2006 počítáno s výstavbou. Nyní obec projednává nový územní plán a zastupitelé nejsou jednotní v názoru, zda stavbu rodinných domů v těchto končinách umožnit, nebo ne.
„Proto jsme se rozhodli, že předtím, než budeme hlasovat, dáme prostor občanům, abychom zjistili, jak se k tomu staví oni,“ říká lubenský starosta Pavel Soukup. Informace o konání schůzky a jejích důvodech dostali všichni do poštovních schránek. A aby se mohli zúčastnit i ti, kteří se ze zaměstnání vracejí pozdě večer, konala se od 15 do 19 hodin. Občané si prohlédli návrh územního plánu, zastupitelé jim vysvětlili své argumenty a poté mohli vyjádřit svůj názor v anketě.
Na otázku, zda chtějí, aby v lokalitě zůstala možnost zástavby, jich 23 odpovědělo ano, čtrnáct ne a dva se nepřiklonili k žádné straně. Také majitelé pozemků nemají jednotné stanovisko. Někteří stojí o zachování zemědělské půdy, někteří jsou pro stavební parcely. Sama obec zde vlastní jen dva pozemky.
„S informacemi, které jsme od občanů získali, budeme nyní nakládat. Do čtrnácti dnů svolám pracovní poradu zastupitelstva a vše vyhodnotíme. Pokud schválíme, že bude lokalita pro výstavbu zachována, neznamená to automaticky, že se tu začne brzy stavět. Územní plán tu zástavbu umožňuje už dvanáct let a žádný dům tu nestojí. A možná ani nebude. Bude záležet na majitelích pozemků. Myslím, že bychom jim měli umožnit určitou variabilitu,“ vysvětluje starosta Pavel Soukup.
Zastupitelé, kteří jsou pro zachování polí, s takovým postojem nesouhlasí. Domnívají se, že by měla obec dát jasně najevo, do jaké míry je rozvoj zástavby pro obec ještě přínosný a zvládnutelný, mimo jiné s ohledem na infrastrukturu a kapacitu školky a školy. Možností, kde se dá v Lubné stavět, je dost, tato lokalita je podle nich pro vesnici cennější jako orná půda. Navazuje na ni totiž rybník a Významný krajinný prvek Skalka, takže jde o důležitou klidovou zónu, kam chodí spousta místních na procházky. Podobných koutů Lubná ve svém okolí příliš nemá.
„Při tak masivní zástavbě, jaká má být v daném místě podle návrhu územního plánu možná, už to klidné místo nebude. Není to ale jediný důvod, proč jsem pro to, abychom výstavbu nepřipustili. Měli bychom pohlížet i na to, jaký to bude mít dopad na komfort bydlení zejména v těch částech obce, které na předmětné území navazují, a jde (z mého pohledu především) i o ekologický aspekt. Zemědělský půdní fond se po celé republice neustále zmenšuje, proto bychom ho měli chránit. Půda v dané lokalitě má také poměrně velkou retenční schopnost, což má dopad na příznivé mikroklima. Navíc je katastr Lubné zatížený bývalou důlní činností, kvůli níž v této lokalitě dochází k propadům půdy,“ vysvětluje zastupitelka Jiřina Endrštová, proč ji nepovažuje vhodnou pro zástavbu.
Markéta Hartlová
Proč je Skalka cenná?
Významný krajinný prvek Skalka je registrovaný od roku 1994. Jde o členité území s opuštěným lomem, starými sady, remízy, mokřadní loukou a prameništěm Černého potoka. Lom byl v provozu ještě po druhé světové válce, těžil se zde živcový porfyr. Tento velmi trvanlivý kámen se používal na výrobu štěrku. Cenná lokalita je domovem mnoha druhů živočichů a obojživelníků.