Některé školy rakovnický bazén vůbec nepostrádají

Místo do vody jezdí na led

RAKOVNICKO. Rakovnický bazén je už rok a půl zavřený. Stavební práce se sice konečně rozběhly, ale potrvá ještě dalších dvacet měsíců, než se opět napustí vodou. Jeho uzavření se dotklo i škol. Pokud chtěly pokračovat ve výuce plavání, musely se porozhlédnout jinde. Některým se podařilo najít náhradu snadno, některé nakonec přešly z kapalného skupenství na pevné, tedy místo plavání jezdí na bruslení.

„My jezdíme do Slaného. Domluvili jsme se tam, hned co se zavřel rakovnický bazén. Bylo to bez problémů a vyhovuje nám to. S tamní plaveckou školou jsme spokojeni. Vzdálenost je dobrá, asi dvacet nebo pětadvacet minut, takže si nemůžeme stěžovat. Až se rakovnický bazén zase otevře, tak uvidíme, jak bude fungovat. Třeba ani nebudeme mít důvod ze Slaného odcházet,“ říká ředitel ZŠ Řevničov Václav Řešátko.

Školy na druhé straně okresu to tak snadné neměly. Čistá se kupříkladu rozhodovala mezi dvěma variantami, ale žádná z nich se neukázala jako schůdná. „V úvahu u nás přicházejí Rokycany nebo Žatec. Ale obě města jsou od nás tak daleko, že od doby, co se rakovnický bazén zavřel, plavat nejezdíme. Jednak jsou bazény v obou městech dost obsazené, jednak bychom dojížděním ztratili spoustu času. Do Rakovníka jsme jezdili na první vyučovací hodinu a vraceli se v polovině třetí, kdybychom jezdili někam dál, zabralo by to celé dopoledne. Při dvaceti lekcích je to spousta hodin. Obzvláště u zásadních předmětů, jako jsou matematika a čeština, by to byl příliš velký zásah do výuky,“ říká Božena Vopatová, ředitelka čistecké základní školy. S plaváním tedy počkají, až se opět otevře bazén v Rakovníku. Protože ale škola nechtěla žáky ochudit o sportovní aktivitu, která se vymyká běžnému tělocviku, začala ve čtvrtek odpoledne jezdit na bruslení na zimní stadion. Stejně si s absencí bazénu poradila i ZŠ Senomaty.

„Protože u nás máme jen malou tělocvičnu a sokolovna zatím není ve stavu, abychom do ní mohli chodit cvičit, řešili jsme v zimě hodiny tělocviku plaváním. Proto nám rakovnický bazén chybí. Jiné jsou pro nás daleko a navíc mají naplněnou kapacitu školami ve svém okolí,“ přibližuje senomatský ředitel Miroslav Halló. Proto škola využila nabídky zimního stadionu a do prosince jezdili školáci do Rakovníka bruslit.

Jesenické škole nakonec rakovnický bazén ani chybět nebude. Loni na plavání nejezdila, když byla ale od tohoto školního roku zařazena do rámcového vzdělávacího programu výuka plavání jako povinná, obnovila ho.

„Podařilo se nám domluvit v Žatci, což pro nás neznamená příliš velkou časovou ztrátu, je to podobné jako do Rakovníka. Měli jsme štěstí, že jsme se do jejich programu ještě vmáčkli. Začneme od dubna,“ uzavírá ředitel ZŠ Jesenice Petr Koníř.

Markéta Hartlová

Snáz najdou talenty

Jen o pár stovek metrů dál jezdí některé základní školy, které nechtěly svým žákům upřít sportovní aktivitu nad rámec běžného tělocviku. Využily nabídky hokejového klubu a místo do bazénu jezdí bruslit na zimní stadion. „Měli jsme deset lekcí, a letos to hokejový klub ještě vylepšil, takže byli k dispozici tři trenéři, kteří si děti rozdělili. Spokojenost je na obou stranách. My jsme našli alternativu k plavání a hokejový klub si při hodinách může vytipovat žáky, kteří jsou šikovní na hokej,“ pochvaluje si senomatský ředitel Miroslav Halló.

« Zpět