Knihy se nepolévají, a tak si při slavnostním křtu kmotři pavlíkovských příběhů nad novou publikací jen připili šampaňským. Zleva místostarosta Miroslav Pánek, starosta Miroslav Truxa, Lada Razímová z Křivoklátských hudců a autor Roman Hartl.
„Ať má pokračování,“ popřáli sbírce příběhů její kmotři
Pavlíkov si nadělil knihu
PAVLÍKOV. První dva vánoční dárky si v Pavlíkově rozbalili ještě před Štědrým dnem. Prvním byl tradiční sváteční koncert Křivoklátských hudců a druhým křest nové knihy o Pavlíkovu. Napsal ji Roman Hartl, nazval ji Příběhy z Pavlíkova, Skřivaně, Tyter, Chlumu a Ryšína a vyšla nákladem městyse Pavlíkov.
Křest i koncert se odehrály současně v jediný podvečer v kulisách pavlíkovské Galerie Anderle a přilákaly na sto dvacet návštěvníků a hostů. Úlohu představit novou knihu a jejího autora se po hudebním úvodu Křivoklátských hudců ujal starosta městyse Miroslav Truxa. O Romanu Hartlovi mimo jiné prozradil, že je jeho někdejším žákem ze základní školy ve Slabcích, kde řadu let jako učitel působil.
Sám autor, známý nejen svými vlastivědnými publikacemi z Rakovnicka i okolních regionů, ale také jako turistický průvodce nebo protagonista četných regionálních přednášek, poté přiblížil obsah knihy i některé momenty z jejího vzniku. Uvedl, že nápad napsat sbírku příběhů ze všech částí městyse Pavlíkov se zrodil po dokončení vlastivědné naučné stezky Pavlíkovem, pro kterou zpracoval několik charakteristických a originálních příběhů a epizod z dějin Pavlíkova, pojednávajících například o místních hospodách nebo osobnostech.
A jelikož příběhů a historek, které by stálo za to vyprávět, tehdy Roman Hartl shromáždil více, než kolik se jich mohlo na omezené množství naučných panelů vejít, zrodila se myšlenka pojmout je všechny do jedné knihy.
K doplněným a v některých případech i přepracovaným příběhům z naučné stezky připojil tucet dalších vyprávění, založených na kronikářských zápisech, historických pojednáních, dobových novinových zprávách nebo vzpomínkách pamětníků. Čtenáře v nich zavádí například do tajuplného podzemí kostela ve Skřivani, do višňového sadu při cestě z Pavlíkova do Všetat, kde se o Štědrý den v roce 1913 odehrálo úsměvné drama s jedním býkem utrženým ze řetězu, nebo za ovládací páky buldozeru, který se obyvatelům Ryšína postaral o jeden z nejšťastnějších dnů v dějinách jejich zapadlé obce, když v listopadu 1957 odhrnul nesjízdnou, zato jedinou přístupovou cestu do Ryšína a zahájil budování nové pohodlné silnice.
Na závěr svého vystoupení Roman Hartl přečetl ze své knihy jednu ukázku. Vybral si příběh Zápas o život, ve kterém líčí dramatické okolnosti fotbalového utkání mezi Pavlíkovem a výběrem Rudé armády v červenci roku 1945. A jak přiznal, bylo to vůbec poprvé, co na veřejnosti četl ze svých knih.
Po obligátním závěrečném přípitku šampaňským, při kterém kmotři publikace popřáli Příběhům nejen mnoho čtenářů, ale i pokračování (neboť podle autorových slov má v zápisníku poznamenány náměty k „pěkné řádce“ dalších vyprávění) patřila druhá část podvečera osvědčeným a oblíbeným Křivoklátským hudcům, kteří svým internacionálním repertoárem adventních a vánočních písní navodili v Galerii Anderle opravdovou sváteční atmosféru.
Markéta Hartlová